search england language

"New York je nádhera, ale nikdy by som tu napríklad nechcela vychovávať svoje deti" - prezradila nám Slovenka žijúca za veľkou mlákou

Skutočný príbeh Slovenky, ktorá rada cestuje a plní si svoj sen v USA.

"New York je nádhera, ale nikdy by som tu napríklad nechcela vychovávať svoje deti" - prezradila nám Slovenka žijúca za veľkou mlákou

Skutočný príbeh Slovenky, ktorá rada cestuje a plní si svoj sen v USA.

Okrem cestovania ktoré nás tak veľmi baví, sa vám snažíme prinášať rôzne zaujímavé články cestovateľov, zaujímavosti z prírodného prostredia, ale aj skutočné príbehy a rozhovory s ľuďmi, ktorí sa vydali spoznať svet a majú sa s nami o čo podeliť. Nie len osobnosti či celebrity, ale aj obyčajní ľudia majú naozaj zaujímavé a pútavé príbehy. Od posledného rozhovoru do ktorého sme oslovili dokumentárneho tvorcu Adama Lisého, ubehla naozaj krátka doba a preto tu máme pre vás hneď ďalší super rozhovor zo skutočného života. Určite ste postrehli, že sa chystáme navštíviť obrovské a hlavne ikonické veľkomesto Ameriky - New York. O tomto meste sa hovorí, že nikdy nespí a neustále je tam čo robiť a vidieť. Preto sme sa rozhodli osloviť Moniku, ktorá v tomto meste žije aby nám porozprávala aký je život slovenky za veľkou mlákou. 

Ahoj Monika. V krátkosti sa nám predstav a prezraď o sebe niečo zaujímavé.

Moje meno je Monika, ale vlastne si ani nepamätám kedy mi naposledy niekto tak povedal. Všetci ma už od detstva volajú Monči a nejak mi to prischlo aj tu, v New Yorku, aj keď to pre “domácich” bolo najprv ťažké na vyslovovanie. Najzaujímavejšie na mne je momentálne asi miesto, z ktorého odpisujem na tento rozhovor, sedím priamo pod Brooklyn Bridge a pijem pohár Malbecu, môjho obľúbeného vína. Inak som študovala marketing v Trnave, na FMK a aj keď si táto škola našla kopec neprajníkov, ja by som svojich 5 rokov nemenila a môžem povedať, že práve štúdium na tak nápadmi plnej a názormi otvorenej vysokej škole ma dostali tam, kde som teraz. Práve vďaka voľnosti v magisterskom stupni som sa dostala do Zaraguzy, ktorú aj doteraz považujem za špičku v reklamnej sfére na Slovensku, kde som strávila rok a pol. Po škole som však vedela, že mi to nestačí a že chcem zažiť niečo viac.

Keď som ťa našiel na instagrame, prvé čo ma zaujalo v tvojom popise bolo, že žiješ v New Yorku. Ako si sa tam dostala a čo tam vlastne robíš?

Na otázku čo tu vlastne robím je odpoveď veľmi jednoduchá - plním si sen, (smiech). To, ako som sa sem dostala, bolo už ťažšie. Ešte na škole som zistila, že je tu možnosť urobiť si ročnú stáž v USA, jediná podmienka je, že si človek musí nájsť prácu sám. Tak som sadla za počítač, našla som si okolo 20 reklamných agentúr, do ktorých som chcela ísť, napísala som im a samozrejme, nikto sa neozval. Vybrala som si ďalších 10, ďalších 20, a takto som postupovala až kým sa mi po troch mesiacoch z jednej neozvali. Môj, teraz už šéf, ma zavolal na pohovor do Milána, kde sídli jeho druhá reklamka a ja som si povedala, že nemám čo stratiť. Bookla som si let a o 5 mesiacov pristála v New Yorku (medzi tým mi 3 krát zamietli víza a už 2 mesiace som pracovala v talianskej pobočke). Keď si na to s odstupom času spomeniem, je to sranda. Vtedy som mala na mále so všetkým skončiť a vrátiť sa do Zaraguzy.

Spomínala si, že pracuješ v reklamne agentúre. Opíš nám ako prebieha tvoj deň v práci?

Reklama je jedinečný biznis. Nepracuješ od 9 do 5, pracuješ odvtedy, odkedy musíš, a dovtedy, dokedy musíš. Môj pracovný deň začína okolo pol 10 (God bless advertising, nenávidím vstávanie), vezmem si kávu z obľúbenej brooklynskej kaviarne, zapnem počítač, poodpisujem na emaily, absolvujem pár meetingov s klientmi a po obede mám konečne čas venovať sa digitálnej content stratégii a analytike. Vytváram koncepty pre americké, ale aj európske značky, klikám, nastavujem, každý deň je iný. Preto reklamu milujem.



(Pracovná morálka po polnoci)

Myslíš si, že práca ktorú vykonávaš a firma v ktorej pracuješ je na inej úrovni možno lepšej ako napríklad u nás na Slovensku?

Ťažká otázka. Myslím, že slovenská reklama je na veľmi dobrej úrovni. Spomínaná Zaraguza, Triad, Istroška, Vaculík či Burnett sa v mnohých ohľadoch v kľude vyrovnajú newyorským reklamným agentúram s rovnakou veľkosťou. Manhattan je inkubátor pre reklamné agentúry a PI&C, v ktorej pracujem, sa aj po 10 rokoch na trhu ešte stále má čo učiť.

Ako dlho si už v NY a ako vlastne vznikol ten nápad odísť tam, zamestnať sa a žiť za veľkou mlákou?

Momentálne som tu šiesty mesiac, nechápem ako to tak rýchlo ubehlo. Vedela som, že chcem odísť, že sa chcem po škole ešte viac učiť, ešte viac zdokonaliť, ale nikdy by mi nenapadlo, že skončím práve v New Yorku. Je to taká nádherná náhoda, ako keď ideš v Bratislave po práci na pivo a skončíš na koncerte Billyho Barmana.

Je to náročné žiť v takomto obrovskom veľkomeste? Ako si spomínaš na svoje začiatky?

Finančne náročné? Áno. Psychicky, fyzicky náročné? Absolútne nie. Nikdy by mi nenapadlo, že budem ochotná platiť nájom za izbu pár metrov štvorcových $1200 alebo za dochádzanie do práce $120. Ešte stále sa z týchto súm spamätávam. Naopak, ak miluješ umenie, hudbu, spoločenský život, podľa mňa neexistuje miesto na svete, kde všetky tieto veci môžeš mať úplne zadarmo, alebo za minimálne peniaze. Nikdy som sa nestretla s tak silnou umeleckou komunitou ako v New Yorku.

(Shakespeare in the park)

V dnešnej dobe môžeme sledovať v televízii alebo na internete rôzne správy o útokoch, napadnutiach, vraždách a kadečo sa popíše aj o New Yorku. Je podľa teba toto mesto nebezpečné, alebo sa tam cítiš bezpečne? Mala si nejakú zlú skúsenosť, alebo si počula o niečom v tvojom okolí?

Nikde som sa necítila bezpečnejšie ako v New Yorku. Jasné, sú oblasti, kde sa netreba prechádzať o tretej ráno, no ja bývam v Brooklyne a aj napriek tomu si to po párty domov v pokoji odkráčam. V meste, v ktorom žije 8 miliónov ľudí sa násiliu nevyhneš, treba však vždy zachovať rozvážnosť, byť milý a pokorný. Násilie sa ti istým spôsobom vyhne.

Prezraď nám nejaké fakty, ako napríklad cena potravín, mesačné náklady na bývanie, mesačné zárobky, koľko ťa stojí doprava alebo zábava počas tvojho voľného času?

Keď si kupujem balík rajčín za $5,99, platím za kuracie prsia $15 dolárov a za jeden drink v v bare okolo $20, vždy myslím na moju maminu, ktorá keby to videla, tak by sme ju museli resuscitovať. Ale na druhej strane, tu to patrí k životnému štandardu. Všeobecne platí, čím ďalej od Manhattanu, tým lacnejšie. Ja som sa rozhodla bývať v Brooklyne, pretože som nebola ochotná platiť za izbu bez okien (šatník) v najhoršej štvrti na Manhattane okolo $1400. New York je cenový extrém. Na druhej strane som stretla kopec ľudí, ktorí tu žijú zo životného minima. Okrem neuveriteľne drahých eventov a akcií tu nájdeš aj kopec voľne dostupných víkendových programov. Free kayaking na rieke Hudson, Graffiti eventy v Bushwicku alebo jazzové koncerty v parkoch. Je to len na tebe, aký život sa tu rozhodneš žiť a tomu prispôsobuješ aktivity. Ja som sa rozhodla pre zlatý stred. Niekedy som ochotná minúť $200 za super piano koncert na streche s výhľadom na Empire State Building, inokedy ma víkend plný umenia v brooklynských ateliéroch vyjde $15. Je to všetko o prioritách.

Je ťažké nájsť tam prácu a bývanie? Ako to tam funguje?

Bývanie? Veľmi, veľmi jednoduché. Nájsť však pekné bývanie, za prijateľnú cenu a ešte získať dobrých spolubývajúcich je naozaj ťažké. Ale myslím, že to je kdekoľvek na svete. S prácou, na to odpovedať tak celkom neviem, pretože ja som si svoju našla pred tým, ako som sem prišla. Je takmer nemožné, že by niekto získal víza bez predom určenej pracovnej pozície. Pre domácich (Američanov) je získanie práce v New Yorku jednoduché. Mám pocit, že je to pre mnohých z nich prestupná stanica k niečomu lepšiemu. Raz pracuješ v NYC, v životopise ti to ostane navždy.

Určite máš obehané mesto už z každej strany a preto by ma zaujímalo, čo by si poradila návštevníkovi mesta určite vidieť okrem klasických pamiatok, ktoré sú samozrejmosťou?

Rada číslo jedna, kašlite na Sochu slobody. Vezmite si trajekt zdarma na Staten Island, pozrite sa na ňu cestou tam, cestou naspäť a za ušetrené peniaze sa bežte najesť na Smorgasburg, najlepší street food market vo Williamsburgu. To, čo zvyknem vravievať každému je, že spoznávajte. Choďte do China Townu, Little Italy, Little Korea, West Village, East Village, nevynechajte downotwn Brooklyn a Williamsburg, veľa jedzte a veľa pite. Nebojte sa objavovať tento ostrov aj v noci, vychutnajte si západ slnka v Brooklyn Barge a nočné Time Square, rannú jogu s yogatothepeople.com a nedeľný jazz vo Washington Square parku, a snažte sa nasávať atmosféru s každým jedným krokom. Je to návykové.

Čo by si určite nedoporučovala vidieť ani navštevovať?

Vyššie spomínanú Sochu slobody. Mne osobne neučarovali ani klasické výhľady z Rockeffeler Centra a One World Trade Center. A to už vôbec nehovorím o prepchatých nákupných centrách. Všetky tieto atrakcie majú však aj svoje pre a proti. Nevyhnete sa davom, foťákom a čínskym turistom, na druhej strane je to “must see”, ktoré si budete doživotne pamätať.

Vieš nám poradiť kde sa dá dobre a chutne najesť či kam vyraziť za zábavou a nočným životom?

To záleží od toho, koľko dolárov je človek ochotný minúť. Pre mňa je “must have" jedlo z food truckov za pár dolárov (sú umiestnené po celom meste a ponúkajú jedlo z každého kúta sveta). Určite nevynechajte klasických hot-dog-árov na ulici a doprajte si aspoň jeden večer v nejakej peknej Manhattanskej reštaurácii na streche.
Tu je pár rád na dobré jedlo:
1.Pizza: Juliana’s v Brooklyne
2.Brunch: Galli Restaurant Soho
3.Obed: Luke’s Lobster
4.Večera: Freeman’s alebo The Park


Ale aj čokoľvek v China Town a Little Italy. Určite nejedzte Mc Donalds, skvelou náhradou je Shake Shack alebo Five Guys.

Bary:
1.Gallow Green
2.Westlight
3.Brooklyn Barge

Párty:
1. Jane Hotel
2.House of Yes
3. Mr. Purple

Za ten čas čo tam už žiješ si určite spoznala množstvo ľudí. Ako by si definovala Američanov, alebo celkovo ľudí v New Yorku?

V metre, na ulici, v baroch sú veľmi uzavretí a nie príliš priateľskí. Nájdeš ich čítať, scrollovať sociálne siete, ale nikdy sa len tak neprihovoria. Na druhej strane, sú veľmi slušní, nekritizujú, snažia sa pochopiť tvoj pohľad na vec a nestrácajú hlavu - na všetko sa vraj riešenie vždy nájde.

Keďže nie si rodená Američanka, zaujímalo by ma ako sa tam správajú k cudzincom? Napríklad u vás v práci alebo kdekoľvek v tvojom okolí. Myslíš si, že majú voči cudzincom nejaké predsudky?

Naša agentúra je multi-kulti, mám kolegov z Talianska, Číny, Rumunska, takže nemám žiaden pocit menejcennosti. Naopak, všetci, vrátane môjho šéfa ma každý deň motivujú zlepšovať sa. New York je zložený z ľudí doslova odvšadiaľ, nikdy nikto nemal problém s tým, že nie som odtiaľto a to je jedna z vecí, ktoré na na tomto meste milujem.

Žiješ v obrovskej svetovej metropole, kde to naozaj žije. Spomínaš si na nejakú vtipnú alebo akúkoľvek príhodu ktorá ti utkvela v pamäti?

Historiek mám kopec, ale z čoho si radi robíme večne srandu je výrok “city that never sleeps”. Pozri na foto nižšie, ako vyzerá moja ranná cesta do práce. :)

Ale aby som bola úprimná, čo ma na tomto mesta najviac fascinuje je rôznorodosť. Idem v sobotu ráno v pyžame po kávu do obľúbenej kaviarne a nikto sa za 6 mesiacov nepozastavil nad tým, čo mám na sebe. Videla som gayov v minisukniach, feministky s holými hlavami, 90 ročného džentlmana v mikine s nápisom I want to su*k your di*k... a najlepšie na tom je, že to nikoho, ale že vôbec nikoho nezaujíma.

Z fotografii na tvojom instagrame vidieť, že veľmi rada cestuješ. Kde sa ti najviac páčilo a čo by si odporúčila z vlastnej skúsenosti?

Hovorím to nonstop, ale každému na tomto svete by som želala zažiť Kaliforniu, špeciálne Santa Monicu. Je to raj na zemi. Ľudia s tak pozitívnym správaním voči okoliu, skvelá atmosféra a najkrajší západ slnka na svete. Neopísateľné.



Vieš si predstaviť nejaké miesto, mesto či krajinu kde by si vedela žiť už navždy, alebo je zatiaľ tvojím favoritom New York?

New York je nádhera, ale nikdy by som tu napríklad nechcela vychovávať svoje deti. Je to džungla, život, ktorý musíš žiť naplno, od siedmej rána do jednej v noci a ďalší deň znova a znova. Navždy by som vedela žiť iba na Slovensku. Nenadávajte na neho prosím, je to super krajina. 

Splňil New York tvoje očakávania predtým ako si sa tam chystala, alebo ťa niečo prekvapilo či sklamalo?

Splnil, prekonal, strojnásobil. Do New Yorku sa nedá nezamilovať.

Určite sa v NY nachádza množstvo Slovákov alebo Čechov, ale nedoľahne na teba občas ten pocit, že ti chýba tvoja rodná krajina, rodina a priatelia? Mala si už tak ťažké obdobie, že si to chcela vzdať a vrátiť sa domov na Slovensko?

Úprimne, mojím cieľom číslo jedna bolo zdokonaliť si angličtinu, takže sa tu nestretávam so Slovákmi. Vlastne, keď nad tým tak premýšľam, ani som celkovo žiadnych nestretla. Rodina a priatelia mi chýbajú neuveriteľne a s časovým posunom je takmer nemožné ostať v kontakte so všetkými. Aj napriek tomu mám občas trojhodinové okno, počas ktorého obvolám rodinných príslušníkov a všetkých kamošov. Viem, že víza nie sú navždy, takže sa teším, keď ich opäť všetkých uvidím.

Čomu sa venuješ vo voľnom čase?

Veľa píšem. Na LinkedIn-e o marketingu, reklame, rozdieloch medzi USA a SR. A keď mi už z toho prepína, tak idem na Yogu a hlavne sa snažím cestovať.



Ak by si mala možnosť vo svete niečo zmeniť, čo by to bolo?

Lacnejšia káva a mandľové croissanty! Ale nie. Popravde, asi by som najradšej odstránila ľudskú závisť. Je na svete zbytočná a brzdí ľudí v dosahovaní vlastných cieľov.

Máš nejaký sen alebo cieľ, ktorý by si chcela v živote dosiahnuť? (práca, súkromie, vlastná firma, alebo iné aktivity)

Mám obľúbenú otázku, ktorú sa väčšinou pýtam každého, koho stretnem. Na stupnici od 1 do 10, ako veľmi si šťastný? Ja tvrdím, že som konštantne 9.5. Môj životný cieľ je 10. Ešte som nenašla návod, životnú drogu ani odporúčanie, ktoré by ma tam dostalo. (smiech)

Máš vo svojom živote nejaké motto ktorého sa snažíš držať, alebo aké sú tvoje priority?

Iba jedno. Nebojme sa robiť chyby. A moja veľmi blízka osoba často používa “život nie je pre každého” čo sa mi tiež celkom pozdáva.

Keďže sa tiež chystáme do New Yorku, čo by si v krátkosti na úvod odporučila ľuďom ale aj nám?

Nebojte sa. Pýtať sa, ak sa stratíte. Skúšať, čo by ste inde nevyskúšali. Prežiť každú minútu v New Yorku na plno. A napíšte mi, skočíme na pivo.

Ďakujem za tvoj čas a prajem ti veľa šťastia a úspechov v živote. Na záver môžeš zanechať nejaký odkaz alebo pozdraviť rodinu či kamarátov.

Tak teda pozdravujem rodinu, aj kamarátov. Čoskoro sa vidíme. Sľubujem. :)

Ak sa vám tento rozhovor páčil, určite ho podporte zdieľaním a inšpirujte tak svojich priateľov a ľudí vo svojom okolí. Viac záberov a zážitkov z Mončiných ciest nájdete na jej instragrame - @cestovatelia. Určite sa môžete tešiť aj na ďalšie zaujímavé skutočné príbehy, z prostredia ktoré je nám tak blízke. 
Nezabudnite sledovať náš facebook a instagram kde budú pribúdať ďalšie príspevky či zaujímavé články a samozrejme si kliknite aj na náš YouTube kanál.
Ďakujeme za pozornosť.

 

 

Zdroj fotografii archív Monika Farkašová

07.10.2018 20:09