search england language

Ako postupovať pri uštipnutí otravným hmyzom?

V jednom poštipnutí sa dostane do organizmu 0,5 až 2,05 ml jedu.

Ako postupovať pri uštipnutí otravným hmyzom?

V jednom poštipnutí sa dostane do organizmu 0,5 až 2,05 ml jedu.

Letné obdobie je spojené s návštevou prírody a to znamená aj zvýšený výskyt hmyzu a kliešťov. Určite mnohí z Vás navštevujú našu slovenskú prírodu, pretože to je skvelý relax pre telo aj dušu, ale môže sa stať, že tento príjemný pobyt v prírode, Vám naruší nepríjemné uštipnutie. Ak radi kempujete a trávite noci pod holým nebom, tak sa určite pripravte na dávku štípancov. Komáre, včely, osy, kliešte a iné druhy otravného hmyzu, môžu po uštipnutí človeku spôsobiť opuch, svrbenie ale aj alergickú reakciu. 


pixabay.com

Včely väčšinou bodajú iba v prípade ohrozenia, no sršeň alebo osa sú oveľa viac akresívnejšie a vďaka špeciálnemu žihadlu, môžu bodnúť viac krát. Medzi najotravnejšie druhy patria komáre, ktoré Vám po uštipnutí spôsobia opuch, prípadne modrinu a svrbenie. Kliešte spôsobujú závažnejšie ochorenia, ako napríklad "Lymbská borelióza" alebo "Kliešťová encefalitída". Kliešť sa vyskytuje vo vysokých trávach, nízkych porastoch alebo na spodnej strane listov. Na ľudskom tele, ich môžeme nájsť na miestach so slabšou kožou, ako napríklad na krku, v hlave - vo vlasoch, pod pazuchami, pod kolenami, za ušami a v slabinách.


ekolist.cz

Ako správne vybrať kliešťa?

Treba zvoliť čo najšetrnejší postup. Najjednoduchšie je ho čo najskôr potrieť mydlovou vodou, v žiadnom prípade nie olejom. Obsahuje látku, ktorá by ho začala dusiť a dávením by mohol do organizmu preniesť infekciu. Dusenie hrozí aj pri iných neopatrných postupoch. Vhodné je prichytiť kliešťa čo najbližšie pri koži a kývavým pohybom vytiahnuť, napríklad pomocou pinzety alebo klieštikov. Nemali by sme ho vyberať holými rukami. Ak je väčší, môže prasknúť a človek, ktorý s ním manipuluje, sa infikuje napríklad cez nenápadnú ranku na koži. Miesto, kde bol kliešť prisatý, treba dezinfikovať. Ak sa ho nepodarí vybrať celého, zvyšok treba odstrániť s pomocou odborníka. Nesmie sa vytláčať, lebo by mohlo dôjsť k porušeniu tkaniva a zaneseniu infekcie. Po bezproblémovom vybratí kliešťa nie je vyhľadanie lekára potrebné.

Prevencia

Každý, kto po poštípaní iným hmyzom prekonal závažnejšiu alergickú reakciu, by mal bezodkladne konzultovať svoj stav s alergológom. Každý, kto je alergický na bodnutie hmyzom by mal totiž v sezóne (od jari do jesene) vždy nosiť so sebou balíček prvej pomoci (informujte sa v lekárni alebo u svojho obvodného lekára).

Liečba

  • odstránenie žihadla včely pinzetou, bodnuté miesto potrieť slanou vodou, dezinfekčnou tinktúrou alebo kolínskou vodou – tým bude nebezpečie infekcie menšie
  • priložiť ľadový alebo alkoholový obklad
  • pri pichnutí do krku alebo do úst treba hneď cucať kúsok ľadu alebo si dať do úst studenú lyžicu a potom čo najrýchlejšie treba vyhľadať lekársku pomoc
  • je vhodné natrieť miesto poštípania Fenistil gelom, pri väčšej reakcii kortikoidnými krémami

 

Pre viac videí a zaujímavostí, sledujte náš >>> FACEBOOK <<<

 

 

Zdroj: youtube.com, imunovital.sk, zdroj titulnej fotografie: Luděk Wellart

09.08.2017 16:50