search england language

Dobrodružno - cestovateľský festival HoryZonty 2019

 Minulý týždeň, od 7. – 9. 11. 2019, otvoril v Trenčíne svoje brány už po 14. krát festival dobrodružstva a outdoorového filmu HoryZonty.

Dobrodružno - cestovateľský festival HoryZonty 2019

 Minulý týždeň, od 7. – 9. 11. 2019, otvoril v Trenčíne svoje brány už po 14. krát festival dobrodružstva a outdoorového filmu HoryZonty.

Festival HoryZonty je multižánrové podujatie, ktorého súčasťou sú projekcie filmov s outdoorovou tematikou, prezentácie hostí, besedy, workshopy, tvorivé dielne, výstavy, fotosúťaž a súťaž slovenských neprofesionálnych filmov, športové súťaže a rôzne sprievodné podujatia.

Je to festival, ktorý dáva zelenú dobrodružstvu a každý dobrodruh si na ňom nájde to svoje.

 Minulý týždeň, od 7. – 9. 11. 2019, otvoril v Trenčíne svoje brány festival dobrodružstva a outdoorového filmu HoryZonty. Jeho 14. ročník začal vo štvrtok 7. novembra večerným filmovo-prezentačným blokom, posledné filmy a prezentácie vzhliadli diváci v sobotu večer. Podujatie zastrešila budova kina Hviezda, v ktorej sa nachádza kinosála a divadelná scéna klubu Lúč. Dlhšie roky bývali HoryZonty v posádkovom klube v budove ODA, avšak kvôli historickému stavu budovy sa festival musel presunúť do Hviezdy a Lúču. Návštevníci festivalu si mohli vybrať medzi dvoma scénami, na ktorých budú prebiehali paralelne dva rôzne programy.

Rolu moderátorov na hlavnom pódiu už po štrnásty raz preberali Boris Prekop so Zuzkou Trnkovou.

V kine Hviezda si diváci mohli popri filmoch pozrieť aj päť prezentácií a besied s hosťami ako napríklad Viktor Beránek -  vysokohorský nosič a celoživotný chatár na vysokohorskej chate pod Rysmi, Klára Kolouchová - prvá Češka na druhej najvyššej hore sveta, Jan Kopka – extrémny bajker, Pavol a Martin Urbaníkovci – na besede filmu „Značkár – Stefanik Trail“, Ján Hazucha – beseda s olympijským šampionikom.

V klube Lúč dominovali filmy, prezentácie sa tam konali dve - v sobotu popoludní predstavil Tomáš Šmátrala putovanie Aljaškou, večer Trenčan Gabriel Čmárik lezenie v Grónsku. „Niektorí návštevníci preferujú priestrannejšiu Hviezdu, no bohatý program na komornejšej scéne v Lúči si určite tiež nájde svojho diváka. Do playlistu sme tam zaradili vynikajúce snímky 8000+, Z najnižšieho bodu po najvyšší, Reel Rock 13 - Éra Adama Ondru, Lovec búrok, Veľký svet, dve časti Strážcov prírody či výborný neprofesionálny film Na žne k Turkovi,“ povedala organizátorka festivalu Mária Dutková.

„Nedá sa vidieť všetko a vybrať si môže byť ťažké, no tak to už na festivaloch chodí,“ dodáva Dutková, ktorá upozorňuje aj na to, že niektoré z filmov budú odpremietané aj vo festivalových reprízach, uvádzaných v jarných mesiacoch v priestoroch Gastro+ na trenčianskej SADke.

To, o ktorý film by mali diváci v reprízach záujem, mohli uviesť v anketových lístkoch, kde hlasovali aj o najlepší neprofesionálny súťažný film. Priestor na festivale opäť dostali aj témy súvisiace s ochranou životného prostredia.

Prostredníctvom filmov, prezentácií hostí a výstavy sa organizátori snažili upozorniť na negatívne javy, spôsobené človekom a možnosti ohľaduplnejšieho správania sa voči prírode. V sprievodných podujatiach, konajúcich sa priamo počas festivalu v kine Hviezda, sa predstavili lokálne združenia dobrovoľníkov, ktorí sa svojimi aktivitami snažili prispieť k ochrane životného prostredia a spraviť niečo pre ostatných ľudí žijúcich v meste.

Environmentálny odkaz mal aj film Michala Gálika Strážcovia prírody, prezentácia Tomáša Šmátralu a Michaely Kršákovej Divoká Aljaška či výstava fotografií zo Sumatry Sáry Královej. V sobotu popoludní mohli návštevníci taktiež spoznať aktivity trenčianskej Zelenej hliadky a Knižnice vecí Trenčín. Na workshopoch pod vedením Terezy Královej z Bastarst.sisterart a Karolíny Jarošovej, známej vďaka výrobe chrobáčikov zo starých komponentov elektroniky, sa účastníci naučili, ako kreatívne narábať s odpadovým materiálom a ako spojiť recykláciu s umením.

Neoddeliteľnou súčasťou festivalu boli aj sprievodné podujatia v centre mesta, priľahlom lesoparku Brezina a na priestranstve pri Váhu pod starým cestným mostom. Nemohla chýbať ani súťaž vo vynáške približne päťdesiat kilogramovej nosičskej krošne po Farských schodoch, s alternatívou ľahšieho nákladu pre ženy a batohov pre deti. Jubilejný desiaty ročník oslávil Beh o pohár festivalu HoryZonty so štartom na Sládkovičovej ulici pri Posádkovom klube.

Novinky organizátori pripravili v Zátoke pokoja. K slackline workshopu, zhybovačke a psím záprahom pribudla aj súťaž Slackline Speedline Contest o najrýchlejší prechod slacklinu (tenkého popruhu natiahnutého medzi stromami) a cyklopreteky na pumptrekovej s názvom Detská Tour de HoryZonty. Festival sa konal aj vďaka podpore Mesta Trenčín, Trenčianskeho samosprávneho kraja, Audiovizuálneho fondu a ďalších partnerov.

 

Ak rád cestuješ a máš rád dobrodružstvo, tak na budúcom ročníku festivalu HoryZonty by si nemal určite chýbať!

 

Necekaj a cestuj a prekonávaj svoje HoryZonty! 

11.11.2019 11:26