search england language

Friday for Future

Fridays for Future je svetový štrajk za budúcnosť klímy a našej planéty a ak aj tebe nie je ľahostajná budúcnosť našej planéty tak si prečítaj tento článok!

Friday for Future

Fridays for Future je svetový štrajk za budúcnosť klímy a našej planéty a ak aj tebe nie je ľahostajná budúcnosť našej planéty tak si prečítaj tento článok!

Určite ste si už všimli vo svete množstvo protestov a ľudí, ktorých trápi budúcnosť našej existencie a budúcnosť našej Zeme.

Keďže uvedomelých ľudí je vo svete čoraz viac, do ulíc sa vybrala aj trojica mladých študentov, ktorí malým tichým protestom pomocou transparentov upozorňovali na globálne oteplovanie, bitúnkový chov zvierat a na zlepšenie budúcnosti našej planéty a s tým aj zlepšenie našej životnej úrovne.

Nadviazali tak na protesty istej švédskej enviromentálnej aktivistky Grety Thunbergovej, ktorá už dlhšie bojuje za lepšiu budúcnosť našej planéty a za uvedomenie sa ľudí. Greta začala takto protestovať taktiež v piatok 9. septembra roku 2018.  Urobila tak po horúčavách v Európe v roku 2018 a požiaroch vo Švédsku v tom roku. Jej požiadavkou bolo, aby Švédska vláda znížila uhlíkové emisie podľa Parížskej dohody a protestovala pred budovou Riksdagu každý deň počas školských hodín s nápisom "Skolstrejk för klimatet" (školský štrajk za klímu).

Pre britský The Guardian sa vtedy vyjadrila: „Švédsko malo práve skúsenosť s najhorúcejším letom vôbec. Blížili sa voľby, ale nikto nehovoril o klimatických zmenách. Preto som sa rozhodla sedávať pred švédskym parlamentom, aby som žiadala našich politikov považovať zmeny klímy za to, čo predstavujú: za najväčšiu vec, ktorej čelíme!" zdroj: Wikipedia

Taktiež ich inšpirovala aj trojica dievčat z Trnavy z enviromentálnej skupiny „Sa uvedom!“, ktoré taktiež začali s tichým protestom a informovaním ľudí na trnavskom námestí, kde sa stretáva približne 10 takýchto aktivistov a keď sa pri nich niekto zastaví, tak mu vysvetlia o čom takýto protest je a informujú ho o následkoch nášho nezodpovedného bytia na tejto planéte. Ale veľa krát stačí aj ak sa len okoloidúci zastavia, prečítajú si veľavravné odkazy na transparentoch a nechajú svoje myšlienky sa rozvinúť buď to vnútorne alebo formou otvorenej diskusie.

Členka skupiny Friday for future zároveň s jej mamou vlastní stránku s názvom Zero Waste Trenčín, v ktorej sa snažia minimalizovať odpad a dávajú ľuďom rady, ako to čo najefektívnejšie robiť a zaujímajú sa o „zelené“ témy.

Friday for future sa zaraďuje medzi neziskové skupiny, ktoré zatiaľ nie sú nijak financované, avšak môžete ich stretnúť na rôznych enviromentálnych akciách po celom Slovensku.

Pokiaľ sa aj vy chcete zúčastniť takéhoto tichého projektu s ľuďmi, ktorým nieje budúcnosť našej planéty ľahostajná, tak sa vidíme každý piatok v Trenčíne pri Morovom stĺpe a nielen tam. Stačí totiž vydať do sveta odkaz čím ty zlepšuješ a skrášľuješ túto planétu a je jedno akou formou budeš ľudí o tom informovať, ale neber prosím túto „povinnosť“ ľahostajne. Planéta sa ti v budúcnosti poďakuje. Lebo to ako budeš vyzerať ty v budúcnosti už asi vieš, ale vieš aj to, ako bude vyzerať naša planéta? S ňou priamo súvisí naša existencia tak to prosím neberme ľahostajne.

Ak sa ti článok páčil, nezabudni dať like, zdieľať, prípadne napísať akúkoľvek spätnú väzbu na facebook či instagram magazínu Dafson. Náš progres máš v rukách aj ty.

Tak nekecaj a cestuj, ale mysli pri tom aj na našu planétu!

Zdroj fotografií: www.google.com, vlastný archív

Zdroj informácií: Fridays for Future, www.wikipedia.com

20.07.2019 02:06