search england language

Inšpirujúce príbehy ľudí, ktorí sa rozhodli ísť za svojím snom

Žijú blízko k prírode, čiastočne sebestačne a nezávisle.

Inšpirujúce príbehy ľudí, ktorí sa rozhodli ísť za svojím snom

Žijú blízko k prírode, čiastočne sebestačne a nezávisle.

Predstava pohodového života niekde na samote so svojou rodinou, v obklopení krásnej prírody, lesov, lúk a jazier je naozaj užasná, však? Určite o takomto živote sníva naozaj veľa ľudí, no nie každý dokáže urobiť ten krok vo svojom živote a vydať sa za touto veľkou zmenou do neznáma. Za posledné roky sa život alternatívneho bývania, stal naozaj populárnou záležitosťou. Ľuďia čoraz viac vyhľadavajú bývanie napr. v maringotkách, mobilných domoch, kontajneroch atď. Niekto si plní svoj sen a niekto je zas prínútený kvôli, inflácii, zdražovaniu a aktuálne zlej situácii vo svete. Táto téma je naozaj rozsiahla a postupne sa k téme alternatívneho bývania dostaneme, ale teraz tu mám pre vás niečo naozaj išpiratívne. 

Objavil som rodinku, ktorá založila projekt s názvom "Žít lehce" v ktorom opisujú nie len svoj príbeh, ale aj príbehy ľudí, ktorí odišli z mesta a vybudovali si svoj domov v súlade s prírodou.

Príbeh Lucie a Janka Sedlářovich sa začal písať niekedy v roku 2019, kedy prijali rozhodnutie ísť za svojím snom a zrealizovať ho. Predstavy o tomto sne boli tak silné, že sa rozhodli vymeniť život v panelákovom dome za život na samote v prírode. Aj keď bolo rozhodnutie naozaj ťažké a sprevádzalo ho množstvo obáv, nervozity, nespokojnosti či nešťastného vyhorenia celého bývania (rok 2016), nakoniec to prišlo a svoj príbeh začali písať vo svojom novom karavane, na ktorom spolu s deťmi precestovali a spoznali naozaj krásne miesta. Túto cestu zaznamenali aj v 30 minútovom dokumente, v ktorom sa dozviete zaujímavé podrobnosti a postrehy z cesty. 

Keď už spomínam písanie príbehu, tak oni ho aj naozaj napísali vo svojej knihe "Žít lehce" ktorú nájdete na ich eshope. Okrem knihy, tam nájdete aj príbehy ľudí s rovnakým osudom, ktoré Janek zaznamenal. Janek sa živí ako fotograf prírody a kameraman, takže k tvorbe dokumentov má naozaj blízko. Inšpirujúce príbehy ľudí, ktorí vystúpili zo svojej zony komfortu a vydali sa na cestu za šťastím, presne tak ako si to vždy predstavovali. Trailer k dokumentu nájdete na stránke www.zitlehce.cz kde si môžete jednotlivé alebo všetky dokumenty zakúpiť a podporiť tak rodinu Sedlářovich. 
Po dobrodrúžnom putovaní v dodávke a spoznávaní krás svojej krajiny, sa im v roku 2020 konečne podarilo nájsť vysnívaný pozemok, kde v roku 2021 začali s výstavbou nového TinyHousu a ich život začínal naberať nový rozmer. 
Rok svojho života na novom pozemku zachytili aj v zaujímavom videu na ich YouTube.

"Několik let jsme společně se ženou snili o tom, jak najdeme prostor blíž k přírodě, kde budeme společně hospodařit a vychovávat naše dvě děti. Roky plynuly a nám se to stále nedařilo, až nám to jednou konečně došlo. Potřebujeme najít lidi, kteří žijí tak, jak to sami chceme. Potřebujeme vidět na vlastní oči, že je možné takto žít. Tak vzniklo Žít lehce. V roce 2019 jsme koupili starý karavan, ve kterém jsme rok žili. Navštěvovali jsme lidi co žijí blíž k přírodě, inspirovali se a postupně vznikaly jednotlivé příběhy Žít lehce. Díky tomu jsme našli náš prostor, kde nyní od roku 2022 žijeme." - prezradil Janek Sedlář na svojej stránke.

Tak čo priatelia, skúsili by ste si život takto na samote v objatí krásnej prírody? Odporúčam vám určite o tom popremýšľať pretože, takéto dobrodrúžstvo môže stáť naozaj zato. Ak sa vám príbeh tejto rodinky páči môžete ich podporiť na ich stránke www.zitlehce.cz  kde nájdete viac informácií alebo tiež na ich facebook stránke.

Ak sa Vám článok páčil, zdieľajte ho medzi svojimi priateľmi a inšpirujte ľudí vo svojom okolí. 
Nezabudnite sledovať náš facebook a instagram kde budú pribúdať ďalšie príspevky či zaujímavé články a samozrejme si kliknite aj na náš YouTube kanál.

 

 

Zdroj fotografii: archív zitlehce.cz, youtube.com

 

07.02.2023 20:45