search england language

Káva a jej pozitívne účinky na organizmus

Niektorí si bez nej nevedia predstaviť deň. Iní zase jej vôňu nemôžu ani len cítiť. Káva je, či chceme, alebo nie, pre náš organizmus veľmi dôležitá. Aké pozitívne účinky má pre náš organizmus?

Káva a jej pozitívne účinky na organizmus

Niektorí si bez nej nevedia predstaviť deň. Iní zase jej vôňu nemôžu ani len cítiť. Káva je, či chceme, alebo nie, pre náš organizmus veľmi dôležitá. Aké pozitívne účinky má pre náš organizmus?

pixabay.com

Pomáha nám schudnúť


Ak patríte k obéznejším typom, odporúčame vám pitie kávy. Kofeín, ktorý obsahuje každá káva, stimuluje nervový systém, čím v podstate dáva signál tukovým bunkám k spaľovaniu telesného tuku. Práve kofeín je jeden z mála prírodných látok, ktoré podporujú spaľovanie tukov.


Zvyšuje náš výkon


Práve z tohto dôvodu siahame po nej hneď, ako vstaneme z postele. Je dokázané, že práve káva prispieva k zvýšeniu fyzickej výkonnosti. Odporúča sa vypiť kávu minimálne pol hodinu pred športovými aktivitami. Niektoré realizované štúdie poukazujú na to, že kofeín zvyšuje rýchlosť metabolizmu až o 11%.


Zlepšuje náladu a predlžuje život


Káva nám viditeľne zlepšuje náladu a dokonca nám môže predĺžiť život. V roku 2011 sa na Harvardskej univerzite realizoval výskum, v ktorom dokázali, že ľudia, ktorí denne pijú až štyri šálky kávy, majú až o 20% nižšiu šancu, že ich v budúcnosti potrápi depresia.

Ďalší výskum sa realizoval na univerzite v Kalifornii. Zisťovali, či káva zníži pravdepodobnosť predčasného úmrtia a z výsledkov ostali prekvapení. Dokázalo sa, že až 18% ľudí, ktorí vypijú minimálne dve šálky kávy denne, sa zníži riziko predčasného úmrtia v porovnaní s tými, ktorí kávu vôbec nepijú.

pixabay.com

Káva obsahuje okrem riboflavínu (B2) aj mangán, draslík, magnézium, kyselinu pantoténovú (B5), niacín (B3), tiamín (B1). Okrem toho, že nám pomáha schudnúť, zvyšuje výkon, zlepšuje náladu a predlžuje nám život, nám pomáha chrániť náš organizmus pred Alzheimerovou a Parkinsonovou chorobou. Okrem toho znižuje riziko vzniku cukrovky druhého tipu, ktorý postihuje vyše 300 miliónov ľudí po celom svete.

Viac informácií, sa dozviete aj v zaujímavom dokumente o tomto čarovnom nápoji.

A ak by Vám bolo málo, tu je 15 faktov o káve.

Ak sa Vám článok páčil, zdieľajte ho medzi svojimi priateľmi a inšpirujte ľudí vo svojom okolí. 
Nezabudnite sledovať náš facebook instagram, kde budú pribúdať ďalšie príspevky a zaujímavé články.

14.01.2018 01:34