search england language

Kysučan Džórdžo cestuje s gitarou a zabáva celý svet - ROZHOVOR.

Muzikant a profesionálny tvorca prúserov Džórdžo cestuje po svete s gitarou a zarába peniaze hraním rockových odrhovačiek na ulici a po baroch.

Kysučan Džórdžo cestuje s gitarou a zabáva celý svet - ROZHOVOR.

Muzikant a profesionálny tvorca prúserov Džórdžo cestuje po svete s gitarou a zarába peniaze hraním rockových odrhovačiek na ulici a po baroch.

Po nejakom čase Vám opäť prinášam ďalší rozhovor, ktorý som pripravili s Džordžom s gitarou. Pri poslednom rozhovore, som sa bavil s dobrodruhom Stanislavom, ktorý mi rozpovedal svoj príbeh a zážitky z ciest. Dnes tu máme hudobníka Džordžiho na cestách a na jeho facebooku, môžete nájsť aj zaujímavé video, ako sa vybral stopom z Laosu do Kazachstanu. Určite mnoho z Vás počas leta cestuje a dovolenkuje na rôznych miestach, no kto sa ešte len chystá na nejakú letnú dovolenku, tak práve Džordžiho túlavé topánky Vás môžu inšpirovať, pri cestovateľskom dobrodružstve.

Ahoj Džordžo. Na úvod by si sa v krátkosti mohol predstaviť ľudom, ktorí ťa nepoznajú a povedať niečo zaujímavé o sebe.

Som ten blbec s gitarou, ktorý si neuvedomil, že puberta sa už skončila.

 

Od momentu ako som na teba natrafil, ma zaujal nápad cestovania s gitarou po svete. Ako to vlastne celé vzniklo?

To malo dlhý vývoj. Najskôr som hral na gitare, potom cestoval bez gitary a nakoniec ma napadlo spojiť to. Videl som pár skvelých pouličných interpretov z rôznych oblastí, či už komédia, breakdance, mágia, alebo muzika a prišlo mi to ako zaujímavý spôsob, akým sa živiť/financovať svoje cestovanie a životný štýl s tým spojený.

 

Ako dlho sa už venuješ hraniu na gitare?

Veľmi dlho, ale boli tam často pauzy aj na niekoľko rokov, lebo som nemal dost motivácie, tak som bol lenivý.

Tvojím spoločníkom na cestách je iba tvoja gitara, alebo sa k tebe občas aj niekto pridá?

Gitara, aparát, nejaké pedály ku gitare, struny, spacák, karimatka, atď... Občas sa niekto pridá, ale nie na dlho.

 

Prezraď ktoré krajiny si už doteraz navštívil a ktorá ti najviac prirástla k srdcu?

Navštívil som toho veľa, ale tak ku srdcu napríklad Malajzia, Taiwan, Ukraina... Čo sa týka miest tak Hamburg, Amsterdam, Bangkok, Penang (Malajzia), Český Krumlov, Odesa (Ukr) a veľa ďalších. Nie všetky krajiny sú dobré na to čo robím, ale aj tak sa tam rád zastavím.

 

Aký je tvoj cestovateľský zámer, prípadne vízia? Cestuješ len tak pre radosť aby si spoznal svet, alebo sa za tým skrýva niečo iné?

Začal som a nejak nemôžem prestať (smiech).

 

V dnešnej dobe sú ľudia viazaný prácou, povinnosťami, nedostatkom času a to znamená, že sa na dovolenku dostanú približne tak raz ročne. Ako riešiš takéto situácie? Dokáže ťa uživiť hranie s gitarou na ulici, alebo máš aj nejaký iný príjem?

Je to 80 percent môj jediný príjem, robil som lyžiarskeho inštruktora, ale teraz sa chcem viac venovať tomuto. Raz za čas zoberiem nejaký príležitostný kšeft na prilepšenie, no teraz chcem ísť skúsiť na pár mesiacov učiť angličtinu do Číny.

Aké sú tvoje jazykové znalosti? Potvrdzuje sa pravidlo, že bez znalosti angličtiny, prípadne iného jazyka, sa vo svete nepohneš?

Angličtina je základ. Na západe sa bez nej nepohneš, ale tak zídu sa aj nejaké ďalšie veci, naučil som sa trochu po rusky, po poľsky, nemčinu základy ešte v škole, keď som nespal náhodou na hodine. Väčšinou si vystačím s angličtinou, ale napríklad v Ázii moc často nepomáha ani to. Chcem sa naučiť základy čínštiny v blizkej dobe asi. Ešte sa často učím pár základných slov v jazyku krajiny, v ktorej sa nachádzam. Väčšinou slová ako ahoj, pivo, nazdravie, ďakujem a potom nejaké nadávky, to majú ľudia radi.

 

Aký druh cestovania volíš? Si ten typ človeka, ktorý nastúpi neplánovane do prvého auta ktoré zastaví, alebo si skôr naplánuješ cestu letecky?

Aj aj. Skúsil som skoro všetko. Keď mám čas, idem rád stopom. Človek spozná ľudí a zažije veci... niekedy aj ušetrí. Keď nie, tak radšej niečo kde viem, kedy približne prídem na miesto určenia.

 

Ľudí by určite zaujímalo, ako riešiš cestovné poistenie, zdravotné poistenie (napr. očkovanie do exotických krajín , stravu a ubytovanie v jednotlivých krajinách?

To sú záludne otázky toto. Počas pol roka v Ázii, som zmeškal konečnú lehotu poistky, tak isto nejaké kontroly u lekárov (vrátane astmy). Teraz napríklad ani nie som poistený, takže ma asi ani nevyšetria, prípadne to nejdem riskovať, nemám nato moc nervy, bojovať s papiermi a razítkami.

 

Mnoho ľudí odrádza cestovanie kvôli nepokojom a násiliu, ktoré vládne vo svete. Mal si už nejakú naozaj zlú skúsenosť, alebo ťa všetko zlé obchádza?

Občas ma niekto okradne, alebo nejaké také krčmové vyhrážačky, ale treba si uvedomiť, že to čo je v médiach je strašne prehnané do negatívnej strany. Lebo zlé správy idú lepšie na odbyt. Ľuďia sú celkom v pohode. Svet tiež.

Prejdime od zlých skúseností, k zážitkom z ciest. Spomínaš si na nejaký super zážitok, ktorý ti utkvel v pamäti a môžeš sa s ním podeliť?

Je toho strašne veľa. Napríklad v Malajzií som skončil na nejakej akcií organizovanej vládou. Boli tam 4 kamery namierené na mňa a asi 150 žien v nindža obleku. Teraz po skoro dvoch rokoch, som náhodou stretol organizátora cestou cez Penang. Odsekli sme vtedy spolu kontakty, lebo bol teplý a chcel ma sundať v hosteli. A tentokrát len tak naňho natrafím v Mcdonalde, prehodíme pár slov a utekám na stop, aby som sa vyhol trápnej konverzácií.

 

Ako ťa vnímajú cudzinci, keď ťa vidia hrať prípadne keď spoznajú tvoj príbeh? Pretože Slováka s gitarou v ruke nestretneš len tak každý deň (smiech).

Je to veľmi individuálne, občas počúvajú, dávaju peniaze a hádžu selfiečka. Pridajú si ma na facebooku/instagrame atď a občas zavolajú políciu.

 

Čo všetko je súčasťou tvojho vybavenia okrem gitary?

Gitarový aparát na baterky, looper, vokálny harmonizér, kapo, športová kamera, pár sáčkov so strunami, spacák, nejaké spodáre a nesmrteľné Crocsy z Hong-Kongu.

 

Máš nejaké plány do budúcna, alebo nechávaš všetko na náhodu?

Taká normálka, určite to poznáte. Stať sa rockovou hviezdou v nejakej krajine tretieho sveta, mať veľa pekných fanyniek a slobodne cestovať kade tade, robiť neplechu.

 

Tvoj odkaz na záver pre ľudí ktorí radi cestujú, prípadne sa chystajú, no ešte stále nenabrali odvahu vyraziť.

Je to ako keď skáčeš do vody, najskôr máš strach, ale potom keď padáš, zmení sa ti nálada a už si to len užívaš.

 

Ďakujem za rozhovor a na záver mi neostáva nič iné, ako ti popriať veľa zdravia a šťastia na cestách.

Ďakujem.

 

Ak sa Vám rozhovor páčil, budem rád ak budete zdieľať ďalej medzi sebou a určite sa môžete tešiť aj na ďalšie zaujímavé rozhovory podobného charakteru.
Pre viac článkov a zaujímavostí sledujte náš FACEBOOK alebo INSTAGRAM.

 

 

Zdroj: facebook.com/dzordzocestujesgitarou, zdroj titulnej fotografie: Tomáš Bojko

08.08.2017 22:24