search england language

Lenka "Lana" Špániková: "Nejaký čas som premýšlala, ako sa s fotením posuniem ďalej, až som sa vrátila späť v čase a začala fotiť na film."

Svet fotografie hýbe svetom a tak sme sa rozhodli osloviť talentovanú fotografku Lanu, ktorá nám porozprávala o svojej veľkej záľube. 

Lenka "Lana" Špániková: "Nejaký čas som premýšlala, ako sa s fotením posuniem ďalej, až som sa vrátila späť v čase a začala fotiť na film."

Svet fotografie hýbe svetom a tak sme sa rozhodli osloviť talentovanú fotografku Lanu, ktorá nám porozprávala o svojej veľkej záľube. 

Ak patríte medzi ľudí, ktorí radi sledujú a obdivujú prácu fotografov, prípadne sa sami fotografovaniu venujete, tak tento článok vás bude určite zaujímať. Veľkou inšpiráciou vám môže byť práve instagram, kde sa nachádza množstvo fotografických profilov s krásnymi fotografiami. Všetci sa snažia zaujať, odlíšiť a priniesť niečo nové aby sa ich tvorba posúvala v pred. Už dlhší čas ma zaujal instagramový profil Lenky Špánikovej, ktorej fotografie sú veľmi zaujímavé - iné. Pochádza z malej dedinky Domaniža pri Považskej Bystrici, kde čerpá inšpiráciu pre svoju tvorbu a priatelia, blízky ju poznajú pod prezývkou Lana. Rozhodol som sa osloviť ju na menší rozhovor a dozvedieť sa tak viac o jej začiatkoch a skúsenosťiach pri fotografovaní.  

Ahoj Lana, vďaka že si prijala pozvanie na tento rozhovor, pretože by som chcel verejnosti predstaviť tvoj talent. Ako som už spomínal v úvode, pochádzaš z Domaniže pri Považskej Bystrici a ti ktorí ťa sledujú na tvojom instagrame vedia, že sa venuješ fotografovaniu. Kto ťa k foteniu priviedol a ako si spomínaš na svoje začiatky?

Ahoj. K foteniu ma nepriviedol nikto. Sama som netušila, že ma to tak veľmi pohltí už pri kúpe prvého foťáku. Začiatky boli celkom vtipné, fotila som na malý kompakt od panasonicu, fotky som následne hodila do Adobe Lightroom a naučila sa základné úpravy pomocou youtube totoriálov. Keď sa pozerám spätne na tie zábery je mi do smiechu, ako veľmi som to preháňala so sýtosťou farieb haha.

Ako dlho sa už venuješ fotografovaniu?

Asi 4 roky. Po strednej som sa vybrala do sveta, teda ehm len do Európy a práve cestovanie ma priviedlo k foteniu. Veľmi ma bavili tie tkzv. cestovateľské fotky, ktoré si ľudia išli, neskôr som dostala spolupráce od najväčšej lifestylovej komunity ktorú poznáte pod pojmom Daybyme. Fotila som na rôzne kampane pre ich instagramovú stránku dnescestujem, no a ďalej som sa pomocou instagramu dostávala na iné a ďalšie chodníčky.

Na tvojom profile som si všimol, že si dosť ideš ten starý retro štýl fotiek a snažíš sa odlíšiť od konkurencie. Aký druh fotografie ťa najviac baví fotiť?

Vieščo, ako som spomínala, kedysi ma veľmi bavili tie cestovateľské zábery, no postupom času som si uvedomila, že je toho na nete veľmi veľa a je ťažké, teda už naozaj nemožné sa odlíšiť. Tisícky, sorry desatisíce profilov ktoré idú ako cez kopirák, kde si človek nakúpi followerov a nafotí napríklad Island, Alpy, Thajsko alebo i len naše Tatry a ďalšie destinácie presne z rovnakých uhlov a s rovnakým editom ako tí ostatní. Je to už také neoriginálne, že to neodporúčam robiť nikomu. Práve pre toto začínali pre mňa tie rovnaké zábery strácať na hodnote. Nejaký čas som premýšlala, ako sa s fotením posuniem ďalej, až som sa vrátila späť v čase a začala fotiť  na film. Baví ma fotiť zábery s emóciu a príbehom, nejakou myšlienkou ktorá ľudí dokáže vtrhnúť do samotného deja fotky. Preto som začala aj s foto sériami na retro štýl, štýl 90 rokov, život na dedine a podobne.

Kedže konkurencia v oblasti fotografie je naozaj vysoká, myslíš si, že dokážeš prísť s niečím novým, alebo čo sa snažíš vyjadriť svojími fotkami? Čo pre teba fotografia znamená?

Začala som fotiť na film. Objavila som u babky dedkov starý foťák ktorý viac ako 25 rokov ležal v skrini. Odvtedy ako som začala fotiť na film, môj názor na fotografiu ako taký sa zmenil. Považujem to skôr ako umenie a chcem mojimi fotkami vyjadriť určitý príbeh a emóciu. Venovať sa viac čiernobielym záberom, fotosériam a nočným fotkám.

Akú techniku používaš na fotenie? Vedela by si odporučiť začínajúcim fotografom ako začať a ako postupovať pri výbere vhodnej techniky?

Digitálny foťák mám od spoločnosti Fujifilm a to klasickú xt100 s objektívom 18-55, analógový starý foťák je značky Pentacon six tl a je to stredoformát so 120mm filmom. Začiatočníkom, ktorí to myslia s fotografiou vážne by som odporučila značku Fujifilm alebo Sony, určite sa neobzerať za zrkadlovkou ale siahnuť po mirrorless. Ľudia ktorý premýšľajú nad kúpou foťáku a chcú fotiť len automatikou a to len kvôli pekným fotkám na instagrame odporúčam ostať  pri fotení na smartfónoch. No a ľudia ktorý vnímajú fotografiu ako umenie a chcú sa odlíšiť, tak odporúčam pohrabať sa v dedkovej skrini, alebo niekde na povale a pozrieť sa za starým foťákom. Filmy sú bežne dostupné na predaj a naozaj tie vyvolané fotky majú pre človeka väčšiu hodnotu a je z nich úprimne rád. Samotné filmy majú skvelé farby a ten retro vibe je naozaj nenahraditeľný. Analógy zažívajú svoj comeback takisto ako napríklad aj móda.

Práve z tvojich fotiek vidieť, že rada cestuješ a často navštevuješ prírodu. Akými cestovateľskými zážitkami sa môžeš pochváliť?

Je ich viacero, ale mám jeden vtipný zážitok, keď som sama cestovala z juhu Anglicka do Londýna, kde mi mobil v tej zime zamrzol a na totálku sa vybil. Môj let bol za 7 hodín, môj kufor niekde na Victoria station a ja som nevedela ani kde som a bola som sama podotýkam. Nakoniec to všetko dobre dopadlo, pretože som si po asi 20 minútach spomenula, že v batohu zavesenom na chrbte mám nabíjačku a v prvom bare mi mobil bez problémov nabili. Medzitým som ale stretla jedno dievča z Iránu, ktoré  keď videlo, že mám v ruke foťák, tak chcelo zopár záberov. Pozvala ma na pivo a medzitým som zistila, že má psychopata priateľa ktorý žiarli aj na dievčatá a plánoval ísť za ňou. Haha v tej sekunde som sa postavila (najskôr dopila pivo) a odišla už s nabitým mobilom a dobrou náladou naspäť na Victoria station odkiaľ mi išiel autobus na letisko.

Máš nejaké vysnívané miesto alebo mesto kam by si sa chcela pozrieť, prípadne tam žiť?

Pobehala som nejaké krajiny v Eúrope a najviac ma asi očarilo dánske mesto Aarhus. Pokojné mesto na jednej strane more, na druhej strane les kde voľne behali srnky. No, nevedela by som tam žiť asi kvôli dánskemu počasiu, čo je ešte horšie ako to anglické, verte mi. Chcela by som si ale pozrieť Rusko, Ukrajinu, Čečensko. Neviem prečo, ale veľmi ma láka táto východná strana . Bavia ma tie socialistické budovy, miesta kde je ešte vidieť dopad komunizmu. Chcela by som tie časti, aj tie chudobné  navštíviť, nafotiť a možno jedného dňa spraviť dokument, ale o tom - potom. Samozrejme, žiť by som chcela na Slovensku, ale len v prípade, že ma bude živiť to čo ma baví natoľko, aby som sa mohla osamostatniť. Vždy mám rezervu, keby to náhodou nevyšlo. Nebojím sa aj sama vycestovať a ísť za prácou preč, momentálne ma doma drží cieľ ktorý som si dala do najbližších pár mesiacov.

Okrem tvojho profilu @vandracka sa môžu tvoji fanúšikovia prepnúť do tvojho nočného režimu @nocmasvojumoc. Prezraď mi ako a prečo vznikol nápad založiť tento profil?

Zbožňujem hororové filmy, napätie, mám rada to ticho v noci, keď všetci spia a ja sa po prázdnych uliciach premávam na bajku a fotím. Alebo ten adrenalín keď idem sama poprípade s niekym na lúku a fotím nočnú oblohu. Môj nočný profil je na Slovensku bezkonkurenčný a ten plánujem posunúť až k videotvorbe, ale to  bude tiež dlhší proces a nechcem všetko naraz vyzradiť. Momentálne plánujem ďalšie zábery, ale na to potrebujem kreatívnu chvíľku, respektíve obdobie.

Prejdime teraz trošku do tvojej minulosti, ktorá bola taktiež zaujímavá. Pred niekoľkými rokmi, si sa celkom aktívne venovala DJingu a ľudia ťa poznali ako DJane Lana. Ako si spomínaš na toto obdobie a prečo si sa rozhodla skončiť s hraním?

Uuuuf, haha no bol to asi taký úlet na strednej. Bola som v obklopení ľudí čo milovali party, ja som milovala party a djing. To bola dá sa povedať taká časť mňa počas celých 4 rokov na strednej. Keď si nato spomeniem, boli to vtipné roky. No, po čase ako som bola stále niekde na inom mieste, nemala som čas sa tomu venovať a rozvíjať to ďalej. Akoby som nato zabudla, alebo to len hodila bokom že možno, keď tak sa k tomu vrátim.

Plánuješ sa ešte niekedy k DJingu vrátiť?

Stále hovorím,  že mám iné hodnoty ako moji rovesníci. Prvoradé v tej hobby oblasti je pre mňa fotografovanie a videotvorba, ktorú chcem posúvať ďalej a ten djing? hmm.. myslím si, že možno raz príde nejaký comeback. Uvidíme. Nechám samú seba prekvapiť.

Prejdime k inej téme. Určite si postrehla aktuálne dianie na slovensku a vo svete, mám na mysli politické dianie, prírodné katastrofy a iné kauzičky ktoré hýbu svetom. Ak by si mala tu možnosť niečo vo svete, alebo u nás doma zmeniť, čo by to bolo?

Myslím si že je dôležité to, akých politikov si volíme v krajine, aké strany púšťame do parlamentu, hlavne si pozrieť ich programy, či zahŕňajú tie dôležité riešenia a názory ohľadom životného prostredia. Deti treba už od malička učiť, že odpadky patria do koša a samozrejme separovať. No, sama som zažila krajinu ako Tunisko a ten bodrel tam bol do plaču.

Aké máš plány do budúcna, či už čo sa týka fotografovania, cestovania alebo celkovo tvojho života?

Tento rok si idem dávať prihlášku na filmárinu. Je tam veľmi náročné sa dostať. Je to môj cieľ v podstate jeden z najväčších cieľov. Samozrejme rátam aj s tým, že sa mi tam nepodarí dostať a to mi len zamieša karty v mojom živote. Taktiež chcem fotografiu posúvať na iný level. Začať sa venovať videotvorbe, svojim projektom a viac prispieť do tej umeleckej sféry.

Ďakujem za tvoj čas a prajem ti veľa úspechov.

Ďakujem a podobne ;)

V prípade, že sa vám tento rozhovor a samotná tvorba talentovanej Lany páčila, určite ju sledujte na jej instagrame @vandracka alebo tiež na jej skvelom nočnom profile @nocmasvojumoc.

Ak sa Vám článok páčil, zdieľajte ho medzi svojimi priateľmi a inšpirujte ľudí vo svojom okolí. 
Nezabudnite sledovať náš facebook a instagram kde budú pribúdať ďalšie príspevky či zaujímavé články a samozrejme si kliknite aj na náš YouTube kanál.

 

 

Zdroj fotografií: archív Lenka "Lana" Špániková 

13.10.2019 17:10