search england language

Miesta, ktoré by ste si nemali nechať ujsť - po stopách Berlína.

Ak radi cestujete po Európe a zaujíma Vás história a pamiatky veľko-miest, mám tu pre Vás #TIPnaTRIP. 

Miesta, ktoré by ste si nemali nechať ujsť - po stopách Berlína.

Ak radi cestujete po Európe a zaujíma Vás história a pamiatky veľko-miest, mám tu pre Vás #TIPnaTRIP. 

Tento rok sme sa rozhodli pre menší #Eurotrip, počas ktorého sme začali navštevovať hlavné veľkomestá. Zlákali nás "kamenné džungle" miest v podobe historických centier, ktoré ukrývajú zaujímavú minulosť.

Naša prvá zástavka, viedla do hlavného mesta Nemecka - Berlína. Patrí k najväčším mestám v Európe a je druhé najľudnatejšie v Európskej únii. Berlín - mesto opradené minulosťou, udalosťami ktoré sa zapísali do dejín, ale aj kauzami a politickými aférami. Napriek udalostiam, ktoré zasahujú túto Európsku veľmoc, je to naozaj krásne (z určitého uhľa pohľadu) mesto, ktoré sa oplatí vidieť.

Turistické miesta a atrakcie

Na začiatok, si treba určiť koľko času máte a chcete investovať do návštevy jednotlivých pamiatok. Nám sa podarilo počas celého dňa navštíviť tie najhlavnejšie pamiatky v meste. Takže ak ste sa vybrali na víkendový pobyt a nechcete sa príliš naháňať, tak za jeden deň sa Vám podarí vidieť to najhlavnejšie. Kam sa teda vybrať?

  • East Side Gallery (Berlínský múr)
  • Alexanderplatz a televízná veža
  • Múzejný ostrov
  • Brandeburská brána
  • Ríšský snem
  • Berlínsky dóm 
  • Siegessäule

 

 

Samozrejme si môžete cestu naplánovať podľa svojho poradia a predstáv.

Po našom príchode v sobotu podvečer, sme zvolili návštevu East Side Gallery a poviem Vám, že z tohto miesta, je cítiť naozaj kus historie. Ak sa na toto miesto chystáte autom, odporúčam zaparkovať pred hlavnou stanicou, ktorá sa nachádza neďaleko Berlínskeho múra a lístok na celodenné parkovanie stojí 5 eur, čo je naozaj skvelá suma oproti iným mestám.

Menšia rada pre Vás, ak sa budete prechádzať popri múre a natrafíte na skupinku ľudí, ktorá hrá dobre známu hru, pri ktorej sa hľadá papierová gulička pod troma nádobami a kto uhádne vyhráva. Dávajte si pozor! Naozaj lákavá vidina rýchleho zárobku, no ten pán v tom nie je sám.

Po vzhliadnutí tejto pouličnej galérie, sme trochu vyhladli a preto sme sa vybrali na najlepší burger v Berlíne. O tom, že je naozaj najlepší nás presvedčila aj nekonečná rada v ktorej sme stáli viac ako hodinu, ale oplatilo sa. Neodradila nás ani predstava, že na mieste kde teraz stojí BURGERMEISTER, boli kedysi verejné záchody. K burgeru, ktorý stojí od 4-6 eur si nezabudnite kúpiť aj špecialitu zvanú „cheese fries“ – je to naozaj bomba! Takže ak sa budete nachádzať v blízkosti Oberbaumstr.8 určite odporúčam ochutnať.

 

K dobrému jedlu, neodmysliteľne patrí aj nápoj a preto sme ochutnali najobľúbenejší nealko nápoj s názvom Club-Mate. Bublinková limonáda obsahujúca kofeín s čajovým výťažkom, ktorá bola veľmi chutná. Taktiež si môžete dať aj pivo, ktoré je v nápojoch na prvom mieste a pokojne ho môžete piť aj na ulici, v metre a kdekoľvek na verejnosti, pretože je to legálne.

Večer sme sa presunuli do nášho ubytovania k veľmi príjemnej pani Dagmar, ktorej ponuku na Airbnb môžem iba odporučiť.

Čo je to Airbnb?

Kto sa ešte nestretol a nepočul tento pojem, tak vám ho rád objasním. Airbnb je (podľa mňa) skvelá služba, ktorá sa špecializuje na sprostredkovanie ubytovania. Na stránke Airbnb sa zaregistrujete, vytvoríte si svoj profil a ponúkate cestovateľom priestor na krátkodobé ubytovanie. Ak nemáte k dispozícii žiadne volné priestory, túto službu môžete využiť aj ako hosť. Firma funguje už od roku 2008 a dnes tam nájdete množstvo ponúk z celého sveta, vďaka ktorým môžete ušetriť pekný balík peňazí. 
Ja osobne službu odporúčam, pretože som to vyskúšal a naozaj je to super voľba, pri výbere ubytovania.
Ak by ste sa chceli zaregistrovať, po kliknutí môžete využiť tento link a získať nejaké kredity na svoje prvé cestovanie.

V nedeľu ráno sme vyrazili do ulíc Berlína, ktoré nám poskytlo príjemné počasie a bohatý program. Vybrali sme sa na hlavné námestie Alexanderplatz a k televíznej veži. Odtiaľ naše kroky smerovali k Múzejnému ostrovu, kde sa nachádza množstvo múzeí. Takže máte z čoho vyberať.
Pred Berlínskym dómom sme trochu zrelaxovali na krásne zelenom trávniku a pokračovali v ceste. Do cesty sa nám priplietli „blšie trhy“, ktoré boli naozaj pestré. Nájdete tam množstvo starého a historického tovaru, ktorého atmosféra, Vás prevedie dávnou minulosťou. Tieto trhy nahrádzajú miestnym obyvateľom obchody, ktoré sú v nedeľu zatvorené. Takže každú nedeľu od rána do večera, si môžete obohatiť svoju domácnosť o niečo pekné. Trhy nájdete v Mauer Parku alebo na Boxhagener platz.

Ďalej sme pokračovali k úžasnej Brandeburskej bráne, kde sa nachádzalo naozaj veľa ľudí. Oddych sme si dopriali v blízkom a zároveň obrovskom parku TIERGARTEN. Odtiaľ sme pokračovali k veľkej veži zvanej Grosser Stern – Siegessäule.

Ak rozmýšľate nad dopravou, určite odporúčam metro, vďaka ktorému sa dostanete naozaj rýchlo a pohodlne z bodu A do bodu B. Jedna z možností je tiež požičať si bicykel na jeden deň (10-15 eur) a vyhnete sa tak množstvu turistov po cyklo-trasách, ktoré sú naozaj všade.

Ak chcete viac obohatiť svoju návštevu Berlína, môžete si vybrať z viacero múzeí a galérií, alebo pre milovníkov jedla tu je Street food festival, ktorého chute a pestrosť Vás dostanú. Napríklad na MarketHalle neun sa organizuje každý štvrtok a nedeľu. Takže Vás čaká bohatý výber za pár eur. Dobrú chuť!

Naše kroky na záver dňa viedli na najlepší kebap v meste. Presne ako počujete čítate opäť tu máme niečo najlepšie z jedla. Táto skvelá pochúťka s názvom Mustafas Gemüse Kebap sa nachádza na Mehringdamm  32-34. Čo Vás určite nepoteší je veľmi dlhá rada na celú ulicu, v ktorej sme stáli približne 1,5 hodiny a možno aj viac, ale opäť to stálo zato. Normálný masový kebap stojí 2,90 € a vegetariánsky 2,50 €. Takže ak vyhladnete určite sa zastavte na tento najlepší kebap a budete mať nebíčko v papulke.Z našej cesty po Berlíne sme natočili aj krátke video, ktoré si môžete pozrieť na našom YouTube

Ak sa vám článok páčil, podporte ho zdieľaním a išpirujte ľudí vo svojom okolí.
Pre viac článkov o cestovaní sledujte náš facebook.

 

 

Zdroj: youtube.com, zdroj fotografií dafson.sk

 

28.06.2017 13:32