search england language

Multižánrový hudobný festival LOKÁL FEST už tento mesiac! | ROZHOVOR

Multižánrový hudobný festival LOKÁL FEST už tento mesiac v krásnom prostredí Manínskej Tiesňavy pri Považskej Bystrici.

Multižánrový hudobný festival LOKÁL FEST už tento mesiac! | ROZHOVOR

Multižánrový hudobný festival LOKÁL FEST už tento mesiac v krásnom prostredí Manínskej Tiesňavy pri Považskej Bystrici.


Zdroj: LOKÁL FEST

Ak patríte medzi milovníkov festivalov, dobrého jedla, príjemnej multižánrovej hudby či rôznych športových aktivít, tak LOKÁL FEST by mal byť určite na vašom zozname letných festivalov. Jedná sa o nultý ročním multižánrového hudobného festivalu, ktorý sa odohrá 24.-25.6.2022 v krásnom prostredí Manínskej Tiesňavy pri Považskej Bystrici. Keď som sa dozvedel o tomto festivale, tak som sa veľmi potešil, pretože práve táto krásna oblasť na Považí si zaslúži oveľa viac pozornosti ako tomu bolo doteraz. Manínska tiesňava je krásna národná prírodná rezervácia, v ktorej môžete navštíviť naozaj zaujímavé miesta a užiť si skvelú turistiku v prírode. Okrem množstva aktivít ktoré sa dajú v tejto oblasti robiť, je skvelou správou informácia, že vďaka novému majiteľovi ožíva Camping Manínska tiesňava ktorý bol v minulosti tiež veľmi obľúbenou dovolenkovou destináciou, takže vďaka obnove a rekonštrukcii celého okolia si môžete tento camping opäť užívať aj počas LOKÁL FEST-u. 

Organizátori festivalu sa jednoznačne zhodli na tom, že Považská Bystrica si zaslúži svoj festival a okrem bohatého hudobného programu, športových aktivít, dobrého jedla a príjemnej atmosféry by si ľudia konečne po dvoch rokoch mohli užiť trochu zábavy na tomto novom festivale. Rozhodol som sa osloviť organizátorov na menší rozhovor, aby som verejnosti príblížil LOKÁL FEST a zistil tak podrobnosti o celej organizácii a programe festivalu. Nebudem už však prezrádzať viac, pretože všetko podstatné vám prezradia organizátori Martin a Petra. 


Zdroj: Štúdio Fotoskop

Ahoj, pozdravujem celú lokálnu komunitu festivalu. Hneď na úvod by ma zaujímalo, ako vznikol nápad založiť festival a kto všetko stojí za celou organizáciou festivalu?

Ahoj :) V prvom rade veľmi pekne ďakujeme za oslovenie na rozhovor. Za festivalom stojím ja Martin a moja partnerka Petra. Pred rokom a pol sme spolu otvorili prevádzku v Považskej Bystrici Lokál Kútik, ktorá spája bezobalový obchod a kaviareň. Otvárali sme v najhoršej možnej dobe, v decembri 2020… Asi máme bláznivé plány v krvi (smiech). Petra organizovala už v minulosti rôzne eventy a pracovala aj v televízií. Ja som zas rodák z Považskej Teplej, milujem Manínsku Tiesňavu, milujem hudbu a šport. Myšlienka vytvoriť vlastný festival a spojiť všetko dokopy vznikla keď sme sa spriatelili s nový majiteľom kempingu /Camping Manínska Tiesňava/ a on bol otvorený nášmu nápadu.


Zdroj: AND production

Keď som objavil na facebooku udalosť na tento festival, tak som sa veľmi potešil, že konečne opäť ožije Považie kultúrou. Povedzme si však úprimne, v Považskej Bystrici a okolí bolo už viacero zaujímavých podujatí, no vždy sa to tak nejako rýchlo skončilo a zostalo ticho. Nemali ste obavy v dnešnej dobe prísť s rozhodnutím založiť svoj festival?

V tomto je možno výhoda, že Petra nie je pôvodom z PB (smiech). Chýba jej tu kus veľkomesta a má ambície rozvíjať v našom meste rôzne nové veci. Ja som zas taký vizionár, mám veľké plány a sny. Spolu nám to celkom ide a tak sa navzájom podporujeme. Obavy sú, boli, a asi aj budú. Na začiatku som priznám sa moc nevedel do čoho ideme. Petra ma aj upozorňovala, že to je náročné, ale vidím, že ju to veľmi baví. Veríme tomu, že festival ľudia podporia. Ako hovoríš, že sa v PB neudržalo moc podujatí, my máme plány podujatie udržať ako tradíciu každý rok. Ale nebudeme klamať, majú to v rukách hlavne ľudia, bez nich to nedáme a uvidíme akou formou budeme pokračovať. Trošku citíme, že PB nie je zvyknutá na dvojdňové podujatie v takomto rozmere. Väčší záujem je napríklad zatiaľ o jednodňové lístky ako o víkendové.

Pre akú vekovú kategóriu je festival určený?

Neviem, či máme určenú presnú vekovú kategóriu (smiech). Skôr nám ide o určitý typ ľudí. Pozitívne naladených, tých čo ocenia našu snahu, nekonfliktných, alternatívnych, ktorí majú radi multižánrovú hudbu, príjemnú atmosféru, prírodu, šport. V PB je veľa mladých ľudí naladených na náš štýl, potom sú to ľudia v strednom veku, ktorí žili napríklad mimo PB a vrátili sa, alebo sem chodia na víkend a veľmi oceňujú, že sa tu “niečo” deje. Sobotný program festivalu bude zameraný z veľkej časti aj pre rodiny s deťmi. V našej prevádzke máme ale aj starších zákazníkov, ktorým sa páči čo robíme, majú napríklad radi Simu Magušinovú a chystajú sa viac menej na jej vystúpenie. Čiže asi to bude mať široký vekový záber.

Predpokladám, že mnoho návštevníkov pricestuje z väčšej diaľky a z okolitých miest. Ako to bude riešené napríklad s ubytovaním, stravou, parkovaním atď.?

My sme práveže predpokladali záujem predovšetkým Považskobystričanov a obyvateľov okolitých miest. V každom prípade sme kalkulovali s ubytovaním. To bude zabezpečené priamo kempingom, ktorý má nové zrubové chatky (to bude čistý luxus na festival :) ), medzi chatkami je miesto na stany. Kapacita ubytovania priamo v areáli je ale obmedzená. Ubytovať sa dá aj v okolitých hoteloch a penziónoch. Parkovanie bude zabezpečené na dvoch až troch parkovacích plochách, ktoré sú vzdialené pár metrov, či kilometrov, najďalej je parkovanie pri železnici v Považskej Teplej. Odtiaľ ale zas plánujeme zabezpečiť kyvadlovú dopravu mikrobusom. Stravovanie bude zabezpečené priamo v areáli kvalitnou gastrozónou. Oslovili sme viaceré prevádzky, aktuálne máme napr. potvrdený foodtruck z prevádzky FOODSTOCK, čo je dosť známa značka na rôznych podujatiach. Veríme, že uspokojíme aj klasikov, aj zdravý životný štýl, aj vegánov. Budeme čapovať remeselné slovenské a české pivko, robiť dobrú kávu a bude aj prosecco.


Zdroj: Camping Manínska tiesňava

Pre nultý ročník Lokál Festu, ste vybrali krásne prírodné prostredie Manínskej Tiesňavy. Prečo práve tam?

Ako som už spomínal k Manínskej Tiesňave máme blízko, keďže som z obce, v ktorej sa nachádza. Vyrastal som tam, chodili sme na Malý a Veľký Manín, tiež tam chodím teraz často na bike. Rodičia a starší obyvatelia PB stale spomínajú na to ako to tam kedysi vyzeralo, ako to tam žilo na moto zrazoch, o Manínskej vedeli Nemci a Holanďania. Kemping bol v sezóne nonstop plný. Bohužiaľ sa doba zmenila a kemping chátral. Nechceme rozoberať prečo a čím to bolo spôsobené, no je to niekedy veľmi smutný pohľad. Mať tak financie tak sa do toho pustíme… No je to veľké sústo. Preto sme veľmi radi, že aspoň “horný kemp” má nového majiteľa a ten sa veľmi snaží zveladiť areál a vrátiť kempingu atmosféru, ktorú kedysi mal. Držíme mu palce a dúfame, že naša spolupráca bude úspešná.

Môžete prezradiť, že čo všetko čaká návštevníkov festivalu?

Hlavnou kostrou festivalu bude hudobný program. Každý deň je naplánovaných 8 interpretov, takže dokopy 16. Nultý ročník je vyskladaný prevažne z lokálnych hudobníkov, no oslovili sme aj zvučnejšie mená a sme radi, že prijali naše pozvanie. Konkrétne ide o Simu Magušinovú, Fallgrapp, Vec a Škrupo a N3O. Už z týchto mien je jasné, že sme multižánrový festival. Hráme všetko (smiech). Tak to máme proste radi. Niekto nám dal za to na sociálnych sieťach “hate”, ale čo už. My si za tým stojíme. Atmosféra na festivale má byť príjemná, uvoľnená, rodinná, priateľská. Okrem hudby chystáme pestrý sprievodný program. Napríklad inštruktori z lezeckej steny budú chodiť s deťmi na skaly a priamo tam ich učiť základy horolezectva. Slovenský výrobca balance boardov donesie dosky pre ľudí aby si mohli vyskúšať rovnováhu, kamaráti bikeri ukážu triky na paletách, v sobotu doobeda sa budú cvičiť dve hodiny jogy na lúke. Pre deti chystáme aktivity predovšetkým na sobotu. Niektoré veci ešte aktuálne riešime, takže nechceme moc dopredu prezrádzať.

Festival je celkom náročné podujatie a to nielen po finančnej stránke, ale aj po tej organizačnej. Na vašej stránke máte už niekoľko partnerov, ktorí festival podporujú. Bolo náročné osloviť tieto spoločnosti? Aké boli ich reakcie, po predstavení celého nápadu?

Áno, festival je finančne veľmi náročný. Mysleli sme si, že najväčšou položkou budú interpreti. No ukázalo sa, že ani nie. Bezpečnosť, pódium, ozvučenie, hygiena, alebo aj reklama sú vysoké položky. Oslovovanie partnerov bolo pre nás novou skúsenosťou, viacerým sa projekt páči, no asi každý mal reakciu, že “sme si dali a že to nebude jednoduché v našom meste”. Mysleli to v dobrom, a že nám veľmi držia palce. No samozrejme nikto vám nedá na nultý ročník veľký budget. Pevne veríme, že budúci rok to bude iné, chystáme sa využiť aj dotácie, ktoré sme tento rok nestihli. V každom prípade ďakujeme všetkým partnerom, ktorí nás akokoľvek podporili, či sa ešte len chystajú.


Zdroj: AND production

Máte nejaké vízie a plány s festivalom do budúcnosti, alebo je to ešte priskoro a všetko ukáže až nultý ročník?

Plány a vízie sú, no ako hovoríte, asi si počkáme na výsledok nultého ročníka. Osobne si nemyslíme, že by to pri nultom ročníku úplne skončilo aj keby nebol až taký úspešný, to by sme neboli my (smiech). My zas určite niečo vymyslíme.

Ak by ste mali v krátkosti osloviť návštevníkov a záujemcov o festival, čo by ste im povedali?

Aby sa prišli zabaviť do krásneho prostredia, pod hviezdy, aby si užili tú komunitnú atmosféru, aby sa prišli ráno zobudiť pri zvuku potoka a poobede aby si dali dobré pivko a objavili nové hudobné rytmy a večer to spolu s nami roztočili pred pódiom a zaspievali si z plného hrdla. Však na to sme čakali posledné dva roky, no nie ?! :)

Priatelia ja dúfam, že vás tento rozhovor inšpiroval a navnadil nato, aby ste navštívili nultý ročník multižánrového festivalu LOKÁL FEST. Myslím si ak sa im rozhodnete dať šancu a podporíte snahu organizátorov priniesť niečo nové, tak určite neoľutujete.
Ak chcete vedieť viac, môžete navštíviť tiež oficiálnu stránku festivalu www.lokalfest.sk alebo facebook stránku či instagram kde nájdete stále aktuálne informácie ohľadom festivalu. 

Ak sa Vám článok páčil, zdieľajte ho medzi svojimi priateľmi a inšpirujte ľudí vo svojom okolí. 
Nezabudnite sledovať náš facebook a instagram kde budú pribúdať ďalšie príspevky či zaujímavé články a samozrejme si kliknite aj na náš YouTube kanál.

 

 

Zdroj: archív LOKÁL FEST, Camping Manínska tiesňava, AND production, Štúdio Fotoskop

06.06.2022 15:43