search england language

S Bajkonurom sa spájajú počiatky veku objavovania a "dobývania" vesmíru

Miesto, kde sa prepisovali dejiny sveta! Zaujímavá online prednáška zhmotní v stredu 26. mája atmosféru dobývania vesmíru. Skúsený armádny letec Karel Novotný priblíži divákom zaujímavé príbehy, ktoré sa v priebehu desaťročí písali na najznámejšom sovietskom kozmodróme, ale aj vecné fakty a cestovateľské tipy spojené s jeho návštevou.

S Bajkonurom sa spájajú počiatky veku objavovania a "dobývania" vesmíru

Miesto, kde sa prepisovali dejiny sveta! Zaujímavá online prednáška zhmotní v stredu 26. mája atmosféru dobývania vesmíru. Skúsený armádny letec Karel Novotný priblíži divákom zaujímavé príbehy, ktoré sa v priebehu desaťročí písali na najznámejšom sovietskom kozmodróme, ale aj vecné fakty a cestovateľské tipy spojené s jeho návštevou.

Najväčšia suchozemská krajina na svete - Kazachstan, síce sama o sebe nie je práve typickou dovolenkovou destináciou, no jej rozľahlé, pusté stepi medzi sebou skrývajú svetový unikát v podobe najväčšieho kozmodrómu na svete, Bajkonuru. Pôvodne postavený v roku 1955 Ministerstvom obrany Sovietskeho zväzu ako priestor pre skúšky balistických rakiet, Bajkonur zažil najväčšiu slávu počas obdobia Studenej vojny, kedy bola z jeho priestorov vypustená prvá umelá družica Zeme, Sputnik 1 či prvý človek vo vesmíre - Jurij Gagarin.


Vesmírne preteky už síce nerozdúchavajú také vášne, ako v minulosti, no téma dobývania vesmíru je stále viac aktuálna. To potvrdzuje aj armádny letec Novotný: „Kozmonautika je v súčasnosti absolútny technologický vrchol a pilotovaná kozmonautika je výkladnou skriňou tohoto moderného odboru.” Bajkonur, a teda ani Rusko preto stále v tejto oblasti nezaostávajú, no na rozdiel od obdobia studenej vojny už v súčasnosti z Bajkonuru štartujú kozmonauti všetkých národností, vrátane Američanov. „Rusko má viacero kozmodrómov, ale iba z Bajkonuru štartujú do vesmíru ľudia. Po vyradení amerických raketoplánov z prevádzky to bola na dlhú dobu jediná brána pre cestu na medzinárodnú vesmírnu stanicu,” hovorí Novotný.


V súčasnej dobe je kvôli pandémii pôvodne bezvízový vstup do Kazachstanu prerušený a keďže Bajkonur je mimoriadne významné územie a do roku 2050 sa nachádza v nájme Ruskej federácie, je pred vstupom do kozmodrómu, ale aj samotného mesta Bajkonur, navyše potrebné vybaviť si okrem víza aj špeciálne povolenie. „V dobe, keď som Bajkonur navštívil, nebolo náročné toto povolenie vybaviť,” hovorí príslušník ozbrojených síl Novotný, „pokiaľ viem, je to iba formalita a nikdy som nepočul, že by s tým niekto mal problém.”


Toto povolenie, rovnako ako cestu do samotného Bajkonuru, najvýhodnejšie vybavuje kazašská cestovná kancelária CK Touran Asia, ktorá svojich klientov vyzdvihne v meste Kyzylorda a následne ich minibusom prepraví do Bajkonuru, kde sa postará o ubytovanie, stravu aj program. „Cesta sama o sebe nebola vôbec náročná na prípravu, stačilo kúpiť letenky na trase Praha-Frankfurt-Nur Sultan-Kyzylorda, naplánovať si pekný pobyt v Kyzylorde a následne si nás už vyzdvihla Touran Asia, ktorá sa postarala o náš pobyt v Bajkonure,” hovorí Novotný.


Trojdňový výlet v Bajkonure je skutočne nabitý zaujímavosťami, či už sa jedná o originálne časti vesmírnych rakiet v miestnych múzeách, alebo dom Jurija Gagarina s jeho osobnými vecami. Zážitkom, ktorý je najväčším ťahačom pre turistov je však štart rakety, ktorý sa tu odohrá v priemere 9-krát do roka. Týmto zážitkom sa môže pýšiť aj Novotný, ktorý bol svedkom štartu rakety SOJUZ MS-15 s medzinárodnou posádkou a prvým astronautom zo Spojených arabských emirátov: „Pre mňa osobne bol najväčším zážitkom, keď sa otvorili vráta montážnej budovy a ja som po prvý raz zbadal skutočnú raketu Sojuz, ktorú som „miloval” už od svojich 4 rokov. Bol to neskutočný pocit. Potom celý ten proces prepravy na rampu, finálneho vztýčenia do vertikálnej polohy a samozrejme štart. Každú minútu na Bajkonure som sa pokúšal nasávať tú miestnu atmosféru a spojenie s kozmonautikou a týmto pre celé ľuďstvo neskutočne významným historickým miestom.”


Karel Novotný je armádny letec a letecký inštruktor. Slúži v letectve armády Českej republiky na pozícii palubný technik vrtuľníka, pri čom lieta na strojoch typu Mi-24 a Mi-171. V rokoch 2013, 2015 a 2017 absolvoval misie v Afganistane. Má nalietaných vyše 1200 hodín, absolvoval desiatky zahraničných cvičení, kurzov a školení a je taktiež leteckým inštruktorom. Medzi jeho koníčky patrí kozmonautika a jej história a tiež astrofyzika.


26. 5. (streda)
Štart: 19:00 hod.
Vstupenky: bit.ly/Bajkonur2605

Samozrejme sa môžete pridať aj na facebookovú udalosť priamo TU.

Ak sa Vám článok páčil, zdieľajte ho medzi svojimi priateľmi a inšpirujte ľudí vo svojom okolí. 
Nezabudnite sledovať náš facebook a instagram kde budú pribúdať ďalšie príspevky či zaujímavé články a samozrejme si kliknite aj na náš YouTube kanál.

 

 

Zdroj fotografii: archív Karel Novotný

24.05.2021 23:49