search england language

Velké dobrodružstvo vo Vysokých Tatrách

Po dlhšom čase sa skupina Klobaskari on Tour opäť hlási s príbehom z ich turistickej cesty. Tentokrát sa sme sa vybrali do Vysokých Tatier. Mali sme v pláne zdolať Slavkovský štít (2452 m.n.m.),  Kriváň (2495 m.n.m.), Kôprovský štít (2363 m.n.m.),Východnú Vysokú (2428 m.n.m.) a Jahňací štít (2230 m.n.m.). 

Velké dobrodružstvo vo Vysokých Tatrách

Po dlhšom čase sa skupina Klobaskari on Tour opäť hlási s príbehom z ich turistickej cesty. Tentokrát sa sme sa vybrali do Vysokých Tatier. Mali sme v pláne zdolať Slavkovský štít (2452 m.n.m.),  Kriváň (2495 m.n.m.), Kôprovský štít (2363 m.n.m.),Východnú Vysokú (2428 m.n.m.) a Jahňací štít (2230 m.n.m.). 

Prvý den. Dorazili sme do Starého Smokovca odkiaľ sme  po modrej značke vyrazili  nášmu prvému cieľu. Počasie nebolo zrovna ideálne no verili sme že sa nám hore podarí zachytiť inverziu. Slavkovský štít je turistami vyhľadávaný vyhliadkový štít a má široký, rozložitý vrchol a jeho výhodou je že nie je moc náročný keďže stúpanie nie je prudké ale za to celkom dlhé. Po ceste je možné zastaviť sa na Slavkovskej vyhliadke odkiaľ je možno vidieť okolie. Keďže sme mali zlé počasie na vyhliadke sme mali hmlu a tam sme pokračovali ďalej.  Vo výške okolo 2000 m.n.m. sme už mali prvé výhľady keďže oblaky vietor v tej výške oblaky rozfúkaval. Vidieť bolo možné aj Lomnický štít. Pokračovali sme ďalej a približovali sa k vrcholu. Po ceste sme už vedeli že hore budeme mať výhľad keďže sme stihli inverziu. Na  vrchole kde je umiestený kríž, sme si vychutnali magický výhľad na okolité vrchy (napr. aj Gerlachovský štíť). Začali sme zostupovať dole a v Starom Smokovci počkali na legendárny vlak Zubačka a presunuli sa do dedinky Štrba kde sme mali zajednané ubytovanie.

Druhý deň sme sa presunuli na Štrbské pleso odkiaľ sme zahájili výstup na Kriváň. Počasie na Štrbskom plese bolo ešte relatívne dobré ale pohlaď hore nám predpovedal že čím pôjdeme vyššie tým bude počasie horšie. Vyrazili sme po červenej značke po ktorej sme sa dostali až k Jamskému plesu. Tu sme si vychutnali krásu tohto jazera a vyrazili po modrej značke hore. Čím sme postupovali vyššie tým bolo počasie horšie a teplota nižšia. Na razcestníku po Kriváňom kde sa spája modrá a zelená značka sme zistili pre nás zlú správu. Vzhľadom na to že nám začalo snežiť a na skalách bol lad väčšina skupiny sa rozhodla to otočiť dole a vybrať inú alternatívu. Hovoríme väčšina keďže pár ľudí to nevzdalo a vyšlo hore aj keď nemali hore žiaden výhľad. Zbytok skupiny si vybral ako náhradu vrch Predné Solisko (2117 m.n.m.).Po červenej od Jamského plesa sme sa vybrali hore. Počasie sme mali striedavé, raz svietilo slnko, raz pršalo a raz snežilo. Na chatu po Soliskom sme prišli zrovna keď snežilo a tak sa časť skupiny rozhodla ostať na chate a časť ísť hore. Skupina ktorá sa rozhodla ísť hore nakoniec spravila dobre keďže počasie sa im zlepšilo atak hore mali aj výhľad na okolie. Zostúpili sme dole do Štrbského plesa kde sme počkali na Zubačku do Štrby.

Tretí deň bol v pláne Kôprovský štít. Kôprovský štít prvý výrazný vrchol v rázsoche vybiehajúcej z Čubriny. Vrch je hojne navštevovaný, lebo naň vedie vcelku jednoduchá turistická značka. Vyrazili sme opäť zo Štrbského plesa odkiaľ sme prišli až k Popradskému plesu. Tu sme si vychutnali krásu tohto nádherného miesta a pokračovali ďalej. Počasie nám zatial prialo a tak sme mali aj výhľady na krásne okolité vrchy. Prišli sme až k Velkému Hincovmu plesu ktoré je to najväčšie a najhlbšie kárové jazero v slovenskej časti Vysokých Tatier a na Slovensku. Tu už bolo počasie uplne iné ako na Popradskom plese. Pocitová teplota okolo 0 a hmla spôsobila že sa časť skupiny rozhodla ísť naspať. No druhá časť skupiny to nevzdala a rozhodla sa kopec zdolať čo sa im aj podarilo aj keď nemali výhľady. Zostup nás zaviedol zas na Popradské pleso kde sme navštívili symbolický cintorín. Toto miesto vzniklo na pamiatku všetkým obetí Tatier.  Mrazivé no fascinujúce miesto pripomínajúce turistom že hory vedia byť zradné a nebezpečné. Z cintorína sme prešli na chatu na Popradskom plese kde sme sa posilnili a išli dole do Štrbského plesa kde skončil náš ďalší turistický deň.

Štvrtý deň bola v pláne Východná Vysoká ale po prehodnotený situácie sme zvolili iný ciel. Časť skupiny  sa rozhodla pre Vodopád Skok. Tento vodopád je jeden  z najkrajších tatranských vodopádov, ktorého krása vynikne pri zvýšených prietokoch. Vodopád padá zo skalného prahu vo výške 1 789 m n. m. Výstup okolo vodopádu je zaistený reťazami a vedie po klzkých žulových platniach. Druhá časť skupiny sa rozhodla pre ťažšiu alternatívu a rozhodla sa vyniesť nejaké veci na Rysy (2 503 m.n.m.).

Prvá skupina mal a na Vodopáde skok šťastie na počasie a tak sa im podarilo prejsť až nad vodopád na pleso nad Skokom.

Druhá skupina to mala ťažšie keďže cesta na Rysy je s nákladom náročnejšia aj za pekného počasia.  Skupina sa ale nevzdala a aj cez nepriaznivé počasie sa im podarilo dosiahnuť vrchol kde sa im podarilo byť úplne sami (keďže rysy patria medzi rušné turistické miesto).

Posledný deň sa opať musel plán zmeniť kedže počasie nedovolilo a tak sme namiesto Jahňacieho štítu vybrali alternatívu vrch Ostrva (1984 m.n.m).  Ostrva je síce trocha nevýrazný, ale veľmi hojne navštevovaný tatranský vrchol keďže k nemu vedie cesta priamo z Popradského plesa. Cesta vedie priamo hore kopcom a dá sa odtiaľ vidieť Popradské pleso z vtačej perspektívy. Počasie nám vôbec neprialo a tak sme hore prišli za silného dažďa úplne mokrí ,no spokojní že sme to dali. 

Toto bol posledný vrchol nášho päť dnového dobrodružstva  v Tatrách. Keďže sme museli meniť plán nedali sme vrchy ktoré sme plánovali ale občas tie neplánové veci sú lepšie.

 

Ak vás Klobáskari zaujali a chceli by ste o nich zistiť viac navštívte ich facebook.

Ak sa Vám článok páčil, zdieľajte ho medzi svojimi priateľmi a inšpirujte ľudí vo svojom okolí. 
Nezabudnite sledovať náš facebook a instagram, kde budú pribúdať ďalšie príspevky a zaujímavé články

08.07.2018 09:42