search england language

Verdikt. FILM, KTORÝ PREVERIL AJ SLOVENSKÉHO DIVÁKA

Verdikt. FILM, KTORÝ PREVERIL AJ SLOVENSKÉHO DIVÁKA

RTVS odvisielala kontroverzný film, pri ktorom by sme mohli povedať, že rozdelil ľudí na dva póly.

Pred pár dňami, konkrétne v pondelok 17. októbra o 20 h., nám bol predostrený film s názvom Verdikt. Diváci RTVS sa tak spolu s Nemeckom, Rakúskom, Švajčiarskom a Českou republikou, mali možnosť na malú chvíľu zapojiť do role sudcu. Mali možnosť rozhodnúť o osude pilota stíhačky - hlavnej postavy, ktorý mal zostreliť civilné lietadlo so 164 pasažiermi na palube. Čo bolo predmetom odsúdenia pilota? Na palube sa mali nachádzať teroristi, no i keď pilot nedostal povolenie na zostrelenie tohto lietadla, vykonal tak.

 

 

Diváci riešili filozofickú otázku, či možno obetovať počet 164 ľudí, proti záchrane desaťtisícom, ktorí sa mali nachádzať na štadióne, kam malo lietadlo dopadnúť.


Autori Verdiktu chcú poukázať na limity demokracie, zároveň apelujú na súčasnú spoločenskú situáciu v Európe a hrozbu teroristických útokov.

Hlasovaním sme mali právo rozhodnúť o vine, či naopak nevinnosti pilota. Hlasovanie trvalo 15 minút, odohrávalo sa prostredníctvom internetu alebo SMS správy po odvysielaní časti filmu. Slováci hlasovali v počte 10 217 divákov. S nevinnosťou pilota súhlasilo 87 percent.

Pripomeňme si, že hlasovanie prebiehalo aj v ďalších európskych krajinách. V Nemecku film odvysielala televízia ARD, kde diváci odhlasovali 86,9 percentami za nevinnosť pilota. V Rakúsku vysielali film na ORF s rovnakým výsledkom hlasovania ako v Nemecku. Švajčiari vysielali na SRF s 84 percentami za nevinnosť pilota. Česká republika sa hlasovania nakoniec nezúčasnila.

Po rozhodnutí divákov nasledovalo odvysielanie filmu s pokračovaním neviny, keďže diváci krajín rozhodli v rovnaký verdikt pilota. Vysielalo sa v rovnakom čase a po filme nasledovala vo všetkých krajinách diskusia, ktorú na Slovensku viedol moderátor Michal Havran.

Tak, ako ste sa rozhodli vy? Hlasovali by ste za vinu alebo nevinu pilota? Ťažká otázka, ktorá by však hore v oblakoch znela ešte katastrofálnejšie.

 

 

  

Zdroj: pravda.sk, https://www.youtube.com/watch?v=iHTcrrlHnvg, zdroj fotografií: Internet 

21.10.2016 09:02