search england language

Ivan Kubán alias Billy Hollywood: "Hudbu som neopustil, opustil som skôr ten kolotoč okolo toho ktorý k tomu patril."

Prinášame vám rozhovor o skutočnej životnej premene známeho DJ-a a producenta. 

Ivan Kubán alias Billy Hollywood: "Hudbu som neopustil, opustil som skôr ten kolotoč okolo toho ktorý k tomu patril."

Prinášame vám rozhovor o skutočnej životnej premene známeho DJ-a a producenta. 

Zdravím Billy. Myslím si, že tvoje meno netreba príliž predstavovať, pretože v nedávnej minulosti si patril medzi známe mená hudobného a hlavne DJského priemyslu na Slovensku. Neskôr si však prešiel veľkou životnou premenou a vydal si sa na úplne inú cestu. Kedy prišiel ten moment opustiť hudbu a čo ťa k tomu viedlo? 
Ahoj. Hudbu som neopustil, opustil som skor ten kolotoč okolo toho ktorý k tomu patril. Už dlho som mal pocit, že som neni spokojný v tom bode v ktorom som sa nachadzal tak som urobil krok vpred. 
 
Venoval si sa DJingu, hudobnej produkcii hip hopového žanru, na svojom konte máš úspešné spolupráce, patril si k skupine H16 a spolupracoval si na albume Majka Spirita. Ako vnímali tvoj odchod od hudby tvoji blízky, priatelia a členovia spomínanej skupiny? Ostali medzi vami naďalej dobré vzťahy, alebo sa niečo zmenilo? 
To ja neviem ako to vnimali to je skor otazka na nich :) Veľa ľudí ktorí nevedeli o tom, že už sa s tým dlhšie pasujem boli z toho prekvapení vramci osobných stretnutí s ľudmi čo ma poznali som dostával skôr pozitívny feedback, ale na druhú stranu som na seba počúval ako som sa zbláznil a podobne. Proste v podstate nič neočakávané a čo sa týka skupiny bývalej tak myslím, že žijeme odlišné životy a už nemáme spoločné aktiviti pri ktorých by sme sa stretavali. S Abem som v kontakte stále vrámci čaju. 
 
Určite mnoho ľudí a hlavne tvojich fanúšikov, ktorí počúvali tvoju hudbu zaujíma odpoveď na otázku: Plánuješ sa ešte niekedy vrátiť k hudbe?
K hudbe takej aku som robil doteraz si myslim, že už nie aj keď ja sa riadim heslom nikdy nehovor nikdy. Ale hudobné projekty svoje chystám ešte. 
 
Prejdime od hudby k tvojej radikálnej životnej premene. Rozhodol si sa vydať duchovnou cestou, plnej meditácie a venuješ sa čínskemu cvičeniu Qi Gong. Priblíž nám tento druh cvičenia a ako si sa k tomu dostal?
Treba si hlavne povedať, že to nebola radikálna zmena. Ako radikálna zmena to vyzerá z vonka očami ľudí, ktorí ma reálne nepoznali a mali iba o mne určitú predstavu vytvorenú vďaka fotkám, videám a nejakým utržkom, ktoré si pospájali do určitého obrazu o mne. Duchovnou cestou som kráčal už od malička. Veľa som premýšľal celkovo o živote, dokonca moje prvé nahrávanie v štúdiu bolo v mojich 13-14 rokoch a bola to pôvodná slovanská hudba určená práve aj na meditáciu od Miroslava Švického, dnes známeho pod menom Žiarislav a hral som tam na pôvodnú slovanskú píšťalu nazvanú koncovka a na bubon. O tom vie napríklad málokto. Qi gong je v preklade práca s energiou. Tiež sa to nazýva aj ako čínska yoga vo svojej podstate je to meditácia v pohybe. 
 
 
Momentálne sa zúčastňuješ prednášok po Slovensku a Česku, kde rozprávaš o svojej premene z producenta DJa Billyho Hollywooda k svojmu vlastnému menu Ivan Kubán. Ako sa cítiš počas tejto premeny a ako to vnímajú ľudia?
Odozvy na prednášky sú super. Veľmi fajn ľudia choďia na ne.  
 
Svoje služby ponúkaš aj na svojej stránke v podobe kurzov. Čo všetko sa môžu ľudia u teba naučiť? 
Teraz som na čas stopol veľké mesačné kurzy a nechal som si iba svojich žiakov, čo mám už dlhšie, pretože teraz som hlavne v čechách na Farme Nádeje. Momentálne sú hlavné workshopy jednodňové, na rôznych miestach kam ma pozývajú, ale do budúcna chcem niečo rozbehnúť aj na Farma Naděje. Je tam krásne prostredie a priestor práve na takéto veci. 
 
 
Okrem kurzov, si si otvoril aj čajovňu s názvom AISA s bohatou ponukou čajov. Predpokladám, že čaj je veľmi blízky životnému štýlu a umeniu ktorému sa venuješ. Vždy si patril k milovníkom dobrého čaju, alebo to prišlo postupne samo a vtedy vznikol aj nápad otvoriť si niečo svoje? 
Čaj je pre mňa veľmi zaujímavá vec. Pred cca 3-4 rokmi som začal piť puerh a prirodzene sa to prehuplo aj do obchodíku s čajom. Bohužiaľ viesť firmu je naozaj náročná vec, aspoň pre mňa a vadilo mi na tom, ako ma to sťahuje do hmoty, pretože denno denne sú veci, ktoré musíš riešiť a sám na sebe som začal cítiť, že strácam extrémne veľa času a energie. Držal som sa toho zubami, nechtami až sam život na základe určitých situácii mi ukázal, že to mám pustiť a v momente, keď sa tak stalo, mi okamžite prišli do života nové možnosti a veci, ktoré ma momentálne naplňajú. Paradoxne v číne mám svojho najprv obchodného partnera, dnes už dobrého kamaráta vďaka ktorému sa dostávam k naozaj čajovým raritám z malých plantáží, ktoré stále dovážam pre seba, ale aj pre mojich známych. 
 
Čomu sa ešte venuješ vo voľnom čase? Na tvojom instagrame som si všimol, že rád kreslíš a skúšaš tiež kaligrafiu. 
Ono všetko čo robím sa snažím aby boli veci, ktoré by som robil aj vo svojom voľnom čase. Čiže veci ktoré ma naplňajú a áno jedna z nich je aj práve kreslenie, ale tiež ma zaujíma hlina, grafika, ale veľmi rád iba tak sedím a nechávam plynúť myšlienky.
 
Ten kto ťa sleduje na tvojom instagrame môže vidieť, že sa aktuálne nachádzaš na Farma Naděje v Česku, kde tráviš svoj voľný čas. Prezraď, ako si sa tam dostal a čo tam vlastne robíš?  
No ono to bolo také osudové. Pred cca 3 rokmi, som riešil podobný projekt na slovensku, kedy mi jeden investor ponúkol pomerne dosť veľkú investíciu na vybudovanie veľmi podobného miesta ako je farma nadeje s tým, že to malo byť hlavne aj centrum pre ľudí ktorí chcú ísť meditovať, alebo cviciť do prírody. Vtedy tam bolo zainteresovaných veľa ľudí a čím viac sa to blížilo k realizácii, tak tým viac sa mi tam viacero veci prestávalo páčiť až som nakoniec od toho cúvol a nakoniec sa ukázalo, že ten krok bol správny. Vtedy som si povedal, že ak to bude mať byť tak to bude a kľudne aj bez investora a v ten správny čas. Na farme naděje som bol prvý krát tento rok v januári vramci tour mojich prednašok po čechach. Pôvodne som tam mal ostať 1 noc, nakoniec som tam ostal 3 dni a zároveň som tam dostal ponuku prísť a pôsobiť tam. V tej dobe som sa ešte venoval naplno firme, ale tam zrejme nastúpil osud, pretože práve keď som sa vrátil z prednášok po čechach, tak som firmu našiel v stave, ktorý sa mi nepáčil a všeobecne sa vo firme aj vrámci nového slovenského spoločníka začali diať veci, ktoré ma donútili zamyslieť sa čo chcem a čo nechcem. Vtedy už som sa cítil vyčerpaný z tej firmy, uvedomil som si, že by ma to zdevastovalo úplne lebo už vtedy mi to bralo veľa času a energie, ktorý som chcel venovať cvičeniam, meditáciam a vlastnému rozvoju. Mal som pocit, že stagnujem ako človek a vtedy som urobil úplny sek a zavrel som aj keď s tažkým srdcom, pretože tú firmu som budoval veľmi dlho a intenzívne. Dokonca keď som si ešte povedal, že predsa len to ešte skúsim a nejakým spôsobom tú firmu neukončím, tak v ten deň som zistil, že spoločník mi ukradol registračnú pokladňu. Pre mňa to bolo v ten moment ako znamenie, že tu firmu mám zavrieť a dať za tým bodku. Paradoxne tam kde on chcel urobiť zle, urobil to najlepšie čo mohol v ten moment pre mňa. Takže s odstupom času ďakujem. A prave vtedy som si povedal, že pôjdem po tom všetkom pozrieť na farmu naděje na jeden týždeň aspoň a tam sa dám dokopy a odpočiniem si po všetkých tých udalosťiach. Nakoniec som tam ostal skoro mesiac a už počas prvých dní som sa rozhodol, že to je presne miesto, kde chcem byť, pôsobiť a žiť. Dáva mi to obrovský význam a v podstate je to presne to, čo som chcel pred tými troma rokmi budovať a zároveň aj ľudia čo sme sa tam stretli, tak myslím, že sme si veľmi dobre sadli a funguje tam naozaj to srdce ako sa hovorí. Čiže netrávim tam svoj voľný čas, ale žijem tam svoj život už momentálne. Moja náplň práce je starať sa o chod veci, kedže som vyučený stolár, tak konečne mám možnosť sa realizovať a zároveň konečne veľa cvičím qigong a meditujem. Farma aj okolie je prenádherné, úplne stvorené presne na tieto veci. Chystáme aj rôzne akcie a z mojej strany určite budú aj pravidelné workshopy na farme. 
 
 
Aké je tvoje vierovyznanie? Spája sa s cvičením Qi Gong aj nejaká viera, či náboženstvo, alebo je to u každého jedinca individuálne? 
Verím v Boha ako v jednu obrovskú bytosť v ktorej žijeme a sme súčasťou a plníme v podstate tú istú funkciu ako bunky v našom tele. Tam mi dávaju význam aj staré vysvetlenie a popisi človeka, že sme božími deťmi, alebo zrkadlom boha pretože podľa mňa ako funguje naše telo, tak funguje aj boh a takým akoby medzi telom v ktorom žijeme je príroda a tam sa da vyčítať z nej veľmi veľa z toho ako fungujeme mi stačí si sadnúť a byť pozorný. Práve príroda je tu od začiatku podľa mňa aj na to aby sme v nej vedeli čítať určité veci o samích sebe aj o Bohu a chodu sveta. Veľmi rád chodím aj do kostola, iba tak v tichu si tam posedieť, alebo aj na omšu často krát aj tá kázen ti vie dať veľa ak tam ideš s otvorenou mysľou bez predsudkov. Pretože predsudky a ego sú práve to, čo rozdeluje podľa mňa všetky náboženstvá. Myšlienkovo blízky je mi aj Taoizmus a zen budhizmus, ale to sú skôr myšlienkové smeri ako náboženstvo. S Qigongom je spajaný práve hlavne budhizmus.
 
Keďže sme hlavne cestovateľský magazín, zaujímalo by ma, čo ty a cestovanie? Ktoré miesto či mesto čo sa ti doteraz podarilo vidieť by si ľuďom odporúčil určite navštíviť? (Môže to byť u nás doma na Slovensku, alebo kdekoľvek na svete)
Dlho som necestoval. Pri mori som napríklad bol prvý krát v 30 rokoch aj to vďaka koncertom. Ale zamiloval som sa do Gréckeho Korfu, to je pre mňa naozaj srdcovka. Malé dedinky, staré sady s olivovníkami kde nestretneš žiadneho človeka a baví ma na ňom, že tak malý ostrov je pomerne pestrí na lokality. U nás mám veľmi rád Detvu a Liptov a určite raz by som chcel íst pozrieť do číny. 
 
Máš nejaké vysnívané miesto, mesto, krajinu kde si ešte nebol a určite by si tam vyrazil, prípadne sa tam aj odsťahoval? 
Žit by som si vedel práve predstaviť na tom Korfu. 
 
Ak by si mal možnosť niečo vo svete zmeniť, čo by to bolo?
Mohol by som dať krásnu ušlachtilú odpoveď ako misska pri odovzadavaní korunky o láske, chudobe a podobne. Môj názor je, že svet je presne taký aký má byť, pretože je odrazom nás. Nemenil by som svet do sveta by som sa skôr pozeral čo mám zmeniť v sebe.
 
Čo je pre teba v živote to najdôležitejšie? Aké máš priority?
Myslim, že to čo pre každeho pocit štastia a toho prijemného vnutorného ticha, ktoré ti kútiky úst zdvyhne to takého jemného mona líza úsmevu :) Toto je pre mňa dôležité.
 
Aké máš plány do budúcna? Načo sa môžu tvoji fanúšikovia tešiť tento rok a kde všade ťa budú môcť stretnúť?
Moc ma baví žiť život, ktorý neškrtím nejak extra. Takže viac menej učím sa neplánovať. Zároveň, ale čo je isté je, že sa vidíme na Suverenovom letnom kempe Napojení, potom aj na V souladu kempe a na akciách vrámci Farma Naděje.
 
Ďakujem za tvoj čas a prajem ti veľa úspechov v tvojej životnej ceste. Na záver môžeš zanechať nejaký odkaz, prípadne pozdrav. 
Ďakujem za rozhovor a nech sa darí všetkým životným cestám čo to čítajú a koniec koncov aj tým čo to nečítajú :)
 
 
Ak ťa zaujíma viac, klikni na stránku goodlifekurzy.sk, kde sa dozvieš viac o cvičení a prednáškach, prípadne sleduj facebook stránku a instagram, kde pribúdajú aktuálne informácie. 
 

Ak sa Vám článok páčil, zdieľajte ho medzi svojimi priateľmi a inšpirujte ľudí vo svojom okolí. 
Nezabudnite sledovať náš facebook a instagram kde budú pribúdať ďalšie príspevky či zaujímavé články a samozrejme si kliknite aj na náš YouTube kanál.

 

 

Zdroj: youtube.com Ivan Kubán, facebook.com/IvanKubanYiwan

02.06.2019 14:36