search england language

Otvorenie festivalu dobrodružných filmov HORYZONTY 2023

Otvorenie festivalu úspešne zahájil Gustáv Stibrányi a jeho americký sen. 

Otvorenie festivalu dobrodružných filmov HORYZONTY 2023

Otvorenie festivalu úspešne zahájil Gustáv Stibrányi a jeho americký sen. 

Vo štvrtok (9.novembra 2023) som sa ako mediálny partner zúčastnil otvorenia už 18. ročníka festivalu dobrodružných filmov Horyzonty v Trenčíne. Festival HoryZonty je multižánrové podujatie, ktorého súčasťou sú projekcie filmov s outdoorovou tematikou, prezentácie hostí, besedy, workshopy, tvorivé dielne, výstavy, fotosúťaž a súťaž slovenských neprofesionálnych filmov, športové súťaže a rôzne sprievodné podujatia. Každoročne privíta množstvo návštevníkov a nadšencov, krorí si prichádzajú vychutnať tento úzasný festival. O tom, že prípravy celého festivalu sú pre organizátorov naozaj náročné niet pochýb a práve zato im patrí obdiv a uznanie. Prejdime však k otvoreniu a samotnému programu štvrtkového večera. Tento večer otvoril špeciálny 71 ročný hosť Gustáv Stibrányi aby odprezentoval svoj úžasný film Gustov americký sen. Po filme nasledovala beseda s hlavným hrdinom filmu a diváci sa tak mohli dozvedieť množstvo zaujímavých informácií z tejto dobrodružnej expedície. Bolo to naozaj pútavé rozprávanie, ktoré určite inšpirovalo mnoho ľudí a cestovateľov, že v živote sa netreba vzdávať a treba si plniť svoje sny. Skromnosť a pokoj z tohto človeka priam vyžarovala, čo sa mi potvrdilo aj pri osobnom stretnutí.
Gustáv Stibrány prešiel so svojím elektrobicyklom ako prvý na svete Pan American Highway, bájnu takmer 26 tisíc kilometrov dlhú cestu naprieč Severnou a Južnou Amerikou. Z Anchorage na Aljaške do mesta Ushuaia v Argentíne mu to trvalo 284 dni, teda približne deväť a pol mesiaca. Zopár zaujímavostí si môžete prečítať aj na stránke festivalu, alebo sledovať Gustovu cestu na jeho facebook stránke, kde pribúdajú zaujímavé príspevky a termíny k prednáškam. 

Pozývam vás k sledovaniu reportáže, z otvorenia festivalu Horyzonty, kde Gustáv prezradil aj podrobnosti o svojej pripravovanej knihe.

Po Gustovom americkom sne nasledovali aj ďalšie zaujímavé a inšpiratívne filmy, ktoré naozaj stáli zato. Veľmi sa mi páčil napríklad film s názvom "The Nine Wheels" o rodine, ktorá sa nevzdáva a má naozaj silné puto. 


Atmosféra na festivale bola naozaj príjemná a návštevníkov festivalu pribúdalo stále viac. V priestoroch Domu armády sa nachádzalo občerstvenie, dobrá kávička, stánok s merchom festivalu Horyzonty a tiež Gustov elektrobicykel na ktorom prešiel svoju dobrodružnu cestu. Ľudia si ho mohli podržať a obzrieť z blízka čo bolo naozaj skvelé. Ak mali šťastie a v jeho blízkosti sa nachádzal aj Gustáv mohli sa ho dodatočne opýtať ešte niekoľko otázok, prípadne sa s ním odfotiť. 
Pred začiatkom samotného festivalu, prebieha každoročne aj fotosúťaž, ktorej témou 18. ročníka festivalu bolo "Dobrodružstvo". Víťazné fotografie boli vystavené v priestoroch Domu armády a boli naozaj krásne.  

Okrem súžažných fotografií boli vystavé aj ďalšie súťažné či nesúťažné fotografie alebo zábery prednášajúch hostí zo svojích ciest. Atmosféra festivalu bola naozaj úžasná a ja som veľmi rád, že som sa mohol zúčastniť a zaznamenať tento deň svojimi očami. Ďakujem organizátorom za ich skvelú prácu a už teraz sa teším na ďalší ročník. 

Viac informácií o festivale nájdete na stránke festivalu www.horyzonty.sk.

Ak sa Vám článok páčil, zdieľajte ho medzi svojimi priateľmi a inšpirujte ľudí vo svojom okolí. 
Nezabudnite sledovať náš facebook a instagram kde budú pribúdať ďalšie príspevky či zaujímavé články a samozrejme si kliknite aj na náš YouTube kanál.

 

 

Zdroj fotografii: archív dafson.sk, zdroj informácií: horyzonty.sk

11.11.2023 12:39