search england language

Pohľad do prírody, cez umelecké dielo (Zraková pyramída) - #TIPnaTRIP.

Počas krásneho a slnečného víkendu, sme navštívili oblasť Súľovských vrchov, kde sa nachádzalo úžasné umelecké dielo.

Pohľad do prírody, cez umelecké dielo (Zraková pyramída) - #TIPnaTRIP.

Počas krásneho a slnečného víkendu, sme navštívili oblasť Súľovských vrchov, kde sa nachádzalo úžasné umelecké dielo.

Na úvod, by sme Vám radi predstavili náš nový seriál #TIPnaTRIP, v ktorom sa dočítate o zaujímavých miestach na výlety a turistiku po Slovensku, či okolitých objektoch a trasách. 

Počas víkendu, nás slnečné a veľmi príjemné počasie vytiahlo do Súľovských skál, odkiaľ Vám prinášame túto krátku reportáž. Súľovské skaly sú horská, Fatransko-tatranská oblasť na strednom slovensku, medzi mestami Žilina, Považská Bystrica a Rajec. Práve v tejto oblasti na neďalekej lúke, je už takmer rok postavené veľmi zaujímavé umelecké dielo, zvané tiež " Zraková pyramída ". Autorom diela je umelec Juraj Gábor, ktorý čerpal inšpiráciu z obrazu z 19.storočia.

„Vybral som si konkrétny výrez z prírody a snažil som sa nakrútiť ho ručnou kamerou bez pohnutia počas jednej hodiny, keď sa postupne stmievalo. Obraz mi mizol v tme. Premýšľal som pritom, ako je možné tento zážitok preniesť do galérie a či sa to vôbec dá,“ hovorí Juraj Gábor.

 

Zraková pyramída pripomínajúca svetelný lúč, je zhotovená z dreva, kovových častí a meria až osemnásť metrov. Myšlienkou celého projektu bolo, aby sa človek zastavil a sústredene sa zadíval na obraz pred sebou. Do hĺbky vnímal detaily a pozoroval meniaci sa obraz.

 

„Je paradoxné, ako niekedy neveríme, že náš pohľad stačí. Že to, na čo sa dívame, môže byť zaujímavé. A demonštráciou tohto paradoxu je práve Zraková pyramída – zhmotnený lúč nášho pohľadu, ktorý je inak neviditeľný. V takejto monumentálnej podobe však pyramída upozorňuje nielen na to, čo je vo vnútri lúča, ale aj na to, čo je vonku – mimo nášho dohľadu,“ hovorí Juraj.

 

Pred samotnou realizáciou vonku, bolo dielo vystavené v Zlínskej galérií, kde bolo aj ocenené. Po vyzbieraní finančných prostriedkov na realizáciu projektu, sa dielo presunulo na lúku do obce Súľov-Hradná, kde slúži ako vyhliadka a turistický prístrešok.
Aktuálne sa objekt teší nemalej návštevnosti a pokiaľ ho budú ľudia chrániť a nezničia ho, odhaduje sa, že dielo by mohlo nad Súľovom vydržať približne päť rokov.

Krátke video si môžete pozrieť tu >>> Zraková pyramída <<<

Ak Vás článok zaujal, určite nás sledujte aj pri ďalšej časti nášho písomného seriálu #TIPnaTRIP

Zdroj: dennikn.sk, zdroj fotografií: dafson.sk

26.10.2016 23:01