search england language

Trenčiansky filmový festival HoryZonty privíta divákov po osemnástykrát

Prípravy na 18. ročník Festivalu dobrodružných filmov HoryZonty sú v týchto dňoch už v plnom prúde.

Trenčiansky filmový festival HoryZonty privíta divákov po osemnástykrát

Prípravy na 18. ročník Festivalu dobrodružných filmov HoryZonty sú v týchto dňoch už v plnom prúde.

Návštevníkom podujatie opäť ponúkne najnovšie outdoorové filmy, prezentácie, besedy a výstavy, chýbať nebude premietanie pre školy, ani pestrá paleta sprievodných podujatí. Festival sa bude konať tradične druhý novembrový týždeň, 9. až 11. novembra 2023, v Dome armády v Trenčíne.

Organizátori vyberajú z takmer 70-tky snímok

K dôležitým medzníkom v maratóne festivalových príprav patrí výber postupujúcich súťažných filmov. Medzi vyhlásením filmovej súťaže a  uzávierkou prihlasovania uplynuli viac ako štyri mesiace a do 31. augusta využilo príležitosť zapojiť sa cez 60 filmových tvorcov. Po 16-tich rokoch od vzniku festivalu organizátori minulý rok po prvý raz dali šancu zabojovať o filmové ceny aj zahraničným autorom. Grand prix 1. ročníka medzinárodnej filmovej súťaže v roku 2022 putoval do Veľkej Británie autorovi filmu „Amazonský Olymp“ Mattovi Pycroftovi. Cenu divákov získala snímka slovenského tvorcu Adama Lisého „Po červenej domov“. „Tento rok máme prihlásených viacero filmov zo zámoria, USA, Kanady, Nového Zélandu, samozrejme aj snímky európske a slovenské. V kvantite nechýba kvalita, no žiaľ do troch festivalových dní sa dokáže zmestiť len cca 30 filmov,“ približuje riaditeľka festivalu Mária Dutková, pod ktorej drobnohľadom sa v priebehu niekoľkých týždňov ocitnú všetky prihlásené filmové diela. Niekedy je to práve dĺžka filmu, ktorá rozhodne o tom, ktorá snímka nakoniec do programu bude zaradená, a ktorá nie. „Tak ako všade aj medzi návštevníkmi sú preferencie rôzne, záleží nám na tom, aby bol program pestrý, aby si každý prišiel na svoje,“ objasňuje M. Dutková.


Hosťa našli vo filme

Výberu hostí venujú organizátori veľkú pozornosť. Niekedy sú to výnimočné športové výkony, ktoré ich inšpirujú k osloveniu hosťa, niekedy k tomu prispeje náhoda. Tak tomu bolo aj v prípade Gustáva Stibranyiho. „Po vzhliadnutí filmu „Gustov americký sen“ o takmer 26-tisíc kilometrov dlhej „cyklotúre“
naprieč celou Severnou a Južnou Amerikou, bolo jasné, že o tomto projekte a inšpiratívnom a sympatickom človeku by sme sa radi dozvedeli viac,“ približuje M. Dutková výber jedného z festivalových hostí. Príbeh aktívneho 70-tnika Gusta a jeho 284-dňová cesta Pacifickou magistrálou, ktorú ako prvý človek na svete prešiel na e-biku, je príkladom toho, že aj vo vyššom veku, či dokonca práve vtedy, si človek môže začať plniť svoje sny. Kto bude ďalším hosťom sa dozvieme v najbližších dňoch a týždňoch. „Komunikovať s hosťami v letnom období je zdĺhavé, pretože pre mnohých z nich je práve táto časť roka sezónou tréningu, pretekov alebo absolvovania svojich projektov,“ vysvetľuje M. Dutková. Isté je, že prezentácie hostí budú tak ako po minulé roky súčasťou všetkých troch festivalových večerov, organizátori opäť plánujú aj kratšie besedy v popoludňajších filmových blokoch.


Fotosúťaž má v hľadáčiku dobrodružstvo

V rámci festivalu sa budú opäť konať aj súťaže a workshopy sekcie „Umenie a šport v živote zdravotne postihnutých“, niektoré z nich sú na programe už niekoľko dní pred samotným festivalom. HoryZonty, budú zdobiť aj autorské fotovýstavy s outdoorovou tematikou a tradičná výstava najlepších súťažných fotografií, tentoraz na tému „Dobrodružstvo“. Propozície a podmienky súťaže sú zverejnené na stránke festivalu www.horyzonty.sk, uzávierka zasielania fotografií je 23. októbra. Festival HoryZonty aj tento rok ponúkne návštevníkom možnosť zažiť zaujímavé aktivity v centre mesta. Pre všetky vekové kategórie sú určené bežecké preteky a nosičská súťaž na Farských schodoch, veľkému záujmu detí sa teší bicyklová súťaž Tour de HoryZonty. Novinkou budú aj ďalšie nesúťažné aktivity určené najmä pre deti, ktoré doplnia sobotné sprievodné podujatia.

 

Viac informácií o festivale a súťaži nájdete na stránke festivalu www.horyzonty.sk.

Ak sa Vám článok páčil, zdieľajte ho medzi svojimi priateľmi a inšpirujte ľudí vo svojom okolí. 
Nezabudnite sledovať náš facebook a instagram kde budú pribúdať ďalšie príspevky či zaujímavé články a samozrejme si kliknite aj na náš YouTube kanál.

 

 

Zdroj fotografii: archív horyzonty.sk, text: horyzonty.sk

21.09.2023 22:49